Mnozí z vás si jistě kladou otázku, proč na běžný počítač nainstalovat operační systém Android. Užitečných aplikací bez dotykového ovládání je v Google Play málo a počítač neobsahuje ani gyroskop a podobné senzory, které dnes běžně mobilní zařízení nabízejí a používají je například pro ovládání her. Ani já jsem neviděl žádný rozumný důvod instalovat Android do PC, názor jsem však změnil, když se mi doma ocitl nevyužitý Dell OptiPlex 780 USFF (ultea-small form factor). Tento počítač v dnešní době neohromí svým výkonem, přesto se mi pro něj podařilo najít využití.

Vzhledem k malému prostoru, který tento počítač zabírá, jsem se rozhodl vytvořit z něj "multimediální centrum" k televizi. Podmínkou bylo především snadné ovládání. Po delším přemýšlení jsem se pokusil vyhledat verzi operačního systému Android pro platformu PC, k mému překvapení bylo dokonce možné i vybírat, a tak jsem otestoval několik různých distribucí Androidu pro PC. Na plné čáře u mě zvítězil Prime OS, na tomto kousku se neobjevil žádný problém s ovladači a stabilitou.

Proč jsem zvolil Android?

Vysvětlení je jednoduché, základním požadavkem byla snadná ovladatelnost a jelikož většina uživatelů zná operační systém Android dokonale ze svých mobilních telefonů, není pochyb o tom, že Android bude uživatelsky přívětivý. Další výhodou je možnost instalace aplikací z obchodu Play, na multimediálním centru je tak možné snadno sledovat videa na YouTube, stream.cz, či seriály na portálu Voyo, HBO Go, snadno procházet web a nebo najít spoustu užitečných aplikací.

Jak instalovat?

Nejprve je nutné stáhnout instalační obraz Androidu, já si zvolil operační systém Prime OS, jenž můžete stáhnout zde. Ten je pak nutné rozbalit na disk (v operačním systému Linux obvykle stačí kliknout na stažený soubor pravým tlačítkem myši a kliknout na Otevřít s Zápis obrazu disku). V případě Windows použijte například program UNetbootin. Po vytvoření instalačního média z tohoto disku nabootujte (nastavení bootování se liší dle PC, a proto zde není konkrétní návod, jak bootování nastavit).

Po nabootování se zobrazí obrazovka s možností spuštění Live verze (nic se neinstaluje, avšak nezachovají se nastavení), ta je vhodná k otestování funkčnosti s konkrétním hardwarem. Pokud se rozhodnete Android naisntalovat, zvolte poslední možnost Installation.

Prvním krokem instalace je zvolení oddílu pro instalaci systému, do kterého se operační systém nainstaluje. Pomocí šipek klávesnice přejděte na volbu Created/Modifi partitions a potvrďte Enterem.

Počítač se zeptá, zda chcete pro úpravu použít Gparted (Do you want to use GPT). Vepište na klávesnici no a stiskněte Enter. Nyní se pomocí šipek přesuňte na volbu NEW a potvrďte Enterem. Poté se přesuňte na volbu Primary a dvakrát potvrďte Enterem (druhé stisknutí zvolí maximální možnou velikost oddílu - pokud chcete oddíl zmenšit, přepište číslici na požadovanou velikost).

Nástroj pro správu oddílů sice není graficky zrovna přívětivý, ovládání ale naštěstí není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát

Tímto jste na disku vytvořili nový oddíl. Tyto změny je však potřeba zapsat. To se provede přesunutím na volbu Write a stisknutím klávesy Enter. Nyní se počítač zeptá, zda chcete změny opravdu zapsat. Vepište na klávesnici yes a potvrďte Enterem.

Pomocí šipek nyní zvolte nově vytvořený oddíl (sda1) a potvrďte Enterem. Po zvolení oddílu vyskočí tabulka s možností formátování disku. Zvolte ext4 a stiskněte Enter. Na počítači vyskočí další tabulka, zda opravdu chcete disk formátovat. Pomocí šipek zvolte Yes a potvrďte.

Poslední volbou předtím, než se začne systém nahrávat na disk, je instalace tzv. zavaděče. Ten je nutné nainstalovat, aby bylo možné systém spustit, proto opět zvolte Yes a potvrďte.

Chcete nainstalovat zavaděč?
Průběh instalace

Po zkopírování souborů na disk se vás počítač zeptá, zda chcete nově nainstalovaný systém spustit, nebo počítač restartovat. Zvolte Run PrimeOS a vyčkejte, než se váš Android spustí.

Ukázka pracovního prostředí PrimeOS

Zaujal vás článek ze světa IT? Navštivte blog Můj Debian.