Tým vědců vedený Australanem Thomasem Nordlanderem objevil velmi starou hvězdu, která je potomkem hvězdy populace III.

Zmínění vědci našli hvězdu pod označením SMSS J160540.18-144323.1, která se nachází 35 000 světelných let od nás. To je prakticky na druhém konci naší galaxie. Podle metalicity a poměru železa k ostatním prvkům ve zmíněné hvězdě usoudili, že je hvězda hodně stará. Zjistili, že se tato hvězda formovala před více než 13 miliardami let poté, co její rodič (hvězda populace III) vybuchl jako supernova.

Byly zmíněny pojmy jako metalicita a poměr železa k ostatním prvkům. Metalicita je poměr kovů k vodíku a héliu. Ovšem pozor! Pro astronomy je kov jakýkoliv těžší prvek než lithium, tedy prvky, které se neformovaly při velkém třesku. Za poměrem železa k ostatním prvkům se neskrývá nic zvláštního, zajímavostí je, že u této hvězdy připadá jedna částice železa na 50 miliard ostatních částic. Podle Nordlandera je to jako kapka vody v olympijském bazénu. To napovědělo, že se jedná o velice starou hvězdu.

Populace III je pro nás velmi tajemnou, ale již neexistující částí hvězdné populace. Jedná se o hvězdy, které vznikaly jako první po velkém třesku. Byly to velmi hmotné hvězdy o hmotnostech okolo 100 Sluncí. Podle NASA se tyto hvězdy formovaly asi 200 milionů let po velkém třesku z mračen plynu a prachu. Existují ovšem i studie a matematické modely, podle nichž tyto hvězdy vznikly už 30 milionů let po velkém třesku.

Obrázek popisuje, jak vlastně vzniká supernova (článku se týká pouze pravá část - supernova typu II). Do tohoto stádia se dostanou pouze některé hvězdy, zpravidla hmotnější než Slunce. Čím těžší je hvězda, tím kratší život žije.

O těchto hvězdách se tedy nemůžeme dozvědět jinak než z toho, co po nich zbylo. A právě jedna taková hvězda populace II o hmotnosti asi 10 hmotností Slunce vybuchla jako supernova. Při výbuchu supernovy vznikají těžké prvky a kovy se rozmetají do okolního prostoru. Jelikož se nejednalo o příliš těžkou hvězdu, nebyl to žádný extra silný výbuch a prvky neodlétly daleko, většina z nich skončila zpátky na formující se neutronové hvězdě - na kolabujícím jádře bývalé hvězdy. Ovšem malému množství prvků těžších než uhlík se podařilo uniknout. Tyto prvky se následně podílely na vzniku hvězdy. Tuto právě vznikající hvězdu nyní známe pod označením SMSS J160540.18-144323.1. Tak se tato hvězda stala strojem času. A hvězdy jí podobné jsou jedinou možností výzkumu hvězd populace III - prvních hvězd vesmíru.

Zdroje: https://www.universetoday.com/143120/traces-of-one-of-the-oldest-stars-in-the-universe-found-inside-another-star

https://www.anu.edu.au/news/all-news/astronomers-find-traces-of-one-of-the-first-stars

https://www.space.com/one-of-oldest-stars-found-milky-way.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Metalicita

Titulní obrázek: KIPAC/SLAC

Obrázek supernovy: http://www.ifa.hawaii.edu/~barnes/ast110_06/tooe.html#[13]