V brzkých ranních hodinách 21. ledna tohoto roku jsme mohli obdivovat úplné zatmění Měsíce. Nikdo však nečekal, že do Měsíce během tohoto úkazu narazí asteroid.

Několik amatérských astronomů zachytilo na povrchu Měsíce malý záblesk o velikosti jednoho pixelu v čase 4:41:43 UTC. Jejich pozorování potvrdili záhy i profesionálové. Na tuto situaci byl velmi dobře připravený španělský astrofyzik José María Madiedo, který na našeho vesmírného souputníka namířil hned 8 teleskopů, aby mohl případný náraz lépe změřit.

Zpočátku nebylo úplně jisté, jestli se jedná o asteroid. Jelikož však rychle přibývaly snímky z různých míst, dalo se snadno vyloučit to, že se jedná o šum. Předběžné odhady počítají s hmotností okolo 2 kg a velikostí fotbalového míče.

„Kombinace potemnělého povrchu a velkého množství pozorovatelů zvýšila šanci, že se tuto událost podaří zachytit," prohlásil Madiedo. Poprvé se tuto událost totiž podařilo nafilmovat teprve v roce 2018.

Zatmělý Měsíc. Zdroj: ESA

Doplníme, že příští podívaná na úplné zatmění Měsíce se nám bohužel naskytne až 7. září 2025. Částečné se ale odehraje už v noci ze 16. na 17. července letošního roku. Kdo ví, jestli do Měsíce během těchto zatmění také nenarazí nějaký asteroid.

Zdroje: https://www.astro.cz/na-obloze/mesic/zatmeni-mesice/zatmeni-mesice-v-letech-2011-2020/castecne-zatmeni-mesice-16-17-cervence-2019.html, https://www.idnes.cz/technet/kratke-zpravy/meteor-zatmeni-mesice.A190123_043509_tec-kratke-zpravy_pka, http://www.24zpravy.com/tech/behem-zatmeni-dopadl-na-mesic-meteor-zablesk-potvrdili-i-astronomove/282872-zpravy