Derecho je rozsáhlý bouřkový systém způsobující obrovské škody větrem na velké ploše. Jedná se o jeden z nejnebezpečnějších jevů u nás. Charakteristický je velmi rychlý pohyb (obvykle zasáhne více států), velký rozsah, silné srážky a především ničivý vítr. Jeho výskyt je zcela běžný v letním období, ovšem pokud nastanou vhodné podmínky, nelze jej vyloučit kdykoliv během roku. U nás se derecho obvykle vyskytuje 1-2krát za rok, ovšem není to vždy pravidlem, jak ukáže graf níže.

Čelo bouře doprovází oblak typu arcus. Zdroj: google.com

Tento jev vzniká ve velmi dynamickém (výrazný střih větru) a nestabilním prostředí. Obvykle se váže na mezoměřítkové konvektivní systémy (MCS) na frontách a má tvar linie.

Derecho na Moravě dne 10. 8. 2017 v ranních hodinách. Zdroj: bourky.com

Vítr bývá při přechodu derecha ničivý a často dosahuje až síly vichřice. Není zase až tak vzácné, že si derecho vyžádá i lidské životy.

Škody v lese po derechu. Zdroj: google.com

Ve dnech 10. a 11. srpna 2017 se nad naším územím udržovalo výrazné teplotní rozhraní, kdy se na západě Čech teploty držely jen kolem 20 °C, zatímco na Moravě šplhaly až ke 35 °C. Celá situace byla navíc doprovázena výraznou dynamikou atmosféry. Během těchto dvou dnů se na našem území vyskytla tři derecha v průběhu necelých 48 hodin. Jedno z nich si pak v Polsku vyžádalo 5 obětí.

Derecha ve střední Evropě z 10. a 11. 8. 2017. Zdroj: bourky.com

Zdroj: bourky.com

Za Astrotech napsal: Aleš Havelka, bývalý člen redakce