Tímto pojmem označují astronomové a pozorovatelé meteorických rojů období, které trvá zhruba od poloviny ledna do poloviny dubna každého roku.

Po Kvadrantidách, které padají na začátku ledna, nastává "hluché" období vyplněné pouze několika jednotkami či desítkami sporadických meteorů. Toto období končí v polovině dubna, kdy evidujeme meteorický roj Lyrid. Dalším faktorem označení Velká jarní díra je, že měsíce únor a březen patří minimálně u nás v Česku k měsícům s nejhorším počasím, kvůli čemuž je vizuální pozorování v této době možné jen v několika málo dnech. To má přirozeně za následek velmi malou aktivitu pozorovatelů. V poslední době se však zlepšilo mapování rojů v tomto období prostřednictvím videokamerové pozorovací sítě CEMENT, která byla založena v roce 2010 a je součástí evropské databáze EDMOND, jež vznikla v roce 2011.

Velká jarní díra - ilustrační foto. Zdroj: unsplash.com

Zdroje: https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/velka-jarni-dira-a-jarni-bolidove-prekvapeni.html , http://www.kommet.cz/news/velka_jarni_dira, https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/cement-v-roce-2017-cast-prvni.html , https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/databaze-edmond-jak-vlastne-pracujeme.html

Za Astrotech napsal: Jakub Vladík, bývalý člen redakce