Rok 2019 bude nesmírně napínavý, pokud jde o dění v kosmonautice. Co všechno nás ale čeká od Space X? Na další giganty kosmonautiky se podíváme později.

Space X bude i nadále používat Falcon 9 ve verzi Block 5 [1] a uvidíme, zda se v blízké době dočkáme nějakých dalších vylepšení. Space X chce také zcela jistě udržet tempo množství startů, které nasadilo v roce 2018. Letošní rok Space X zahájilo startem už 11. ledna, kdy vynášelo další družice Iridium NEXT.

Ovšem to, na co všichni napínavě čekají, je asi první testovací let lodi Crew Dragon, která by v budoucnosti měla vynášet astronauty k ISS a dle slov Space X i do dalších destinací. V současné době to vypadá tak, že start je naplánován někdy na únor (přesné datum se nedá určit kvůli shutdownu amerických úřadů). Nicméně ambice Elona Muska jsou takové, že ještě letos by měl proběhnout pilotovaný let. Nechme se tedy překvapit.

Crew Dragon již připraven na startovací rampě v KSC na Floridě. Převzato: Twitter Space X

Tím ale u Space X nekončíme, neboť je ještě několik věcí, co pro nás letos chystá. Všichni si jistě vzpomínáte na loňský první a zatím jediný start Falconu Heavy [2], který při svém vzletu jako užitečnou zátěž vynesl automobil Tesla. Na letošní rok jsou zatím naplánovány tři starty Falconu Heavy. Při jednom z nich by měl být vynesen ArabSat 6A, při druhém náklad od U. S. Air Force a při třetím INMARSAT. Takže pokud vše půjde dobře, dočkáme se hned několika startů Falconu Heavy, ovšem uvidíme, jak se to všechno Elonu Muskovi podaří.

Falcon Heavy při startu z Mysu Canaveral na Floridě. Zdroj: elonx.cz

Možná jste už také zaslechli o ambiciózním plánu Elona Muska kolonizovat Mars. Právě k tomuto cíli se snaží dospět i přes všechnu kritiku, která se na něj valí ne ani tak kvůli firmě Space X, ale hlavně kvůli firmě Tesla Motors. Nicméně zpět k tématu. Pro dopravu astronautů na Mars plánuje Elon Musk postavit velkou raketu, a to doslova. Jde to tzv. Big Falcon Rocket [3] (BFR, většina lidí však tuto zkratku pojí s názvem Big Fuc***g Rocket), která by se skládala z tzv. Falconu SuperHeavy a vesmírné lodi Starship.

Vizualizace lodi Starship, od které se odpojuje Falcon SuperHeavy zahajující návratový manévr. Zdroj: SpaceX

A právě k lodi Starship by se měla upoutat naše pozornost, neboť již před Vánoci minulého roku zveřejnil Elon Musk na svém twitterovém účtu tuto fotografii:

Budování testovací lodi Starship v Texasu. Převzato: Twitter Elona Muska

Už jen tímto snímkem udělal Elon Musk radost všem fanouškům Space X, neboť začalo být jasné, že se již brzy dočkáme nějakých testů, které opět přiblíží kolonizaci Marsu. A opravdu jsme svědky budování testovací lodi Starship, která bude sloužit pro testovaací skoky pomocí svých motorů. K testovacím skokům, které vedly k tomu, že jsme dnes svědky návratů prvních stupňů Falconu 9 a FH, dříve sloužil Grasshopper [4]. Současný stav testovací lodi Starship je ovšem jako z nějaké sci-fi.

Testovací loď Starship v Texasu. Převzato: Twitter Elona Muska

Podle odhadů by mohly testovací skoky započít během nejbližších týdnů, ale znáte to, určitě ještě dojde na nějaký ten odklad.

Abychom dokončili přehled toho, co nás čeká od Space X v letošním roce, tak je nutno zmínit ještě jednu věc. Tou je globální internetová síť Starlink [5], kterou se Elon Musk rozhodl vybudovat. Měla by to být velká síť malých družic (počet se odhaduje až na 12 000), která by pokryla signálem celou planetu Zemi. A právě letos by měly být vyneseny první satelity.

Jak vidíte, tak se od Space X máme rozhodně na co těšit a uvidíme, čím vším nás tento soukromý gigant ještě překvapí.

Zdroje:

Titulní obrázek převzat od Space X. Dostupné z: https://www.spacex.com/

[1] Space X [online]. [cit. 2019-01-23]. Dostupné z: https://www.spacex.com/

[2] Falcon Heavy test flight. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=wbSwFU6tY1c&t=1846s

[3] Big Falcon Rocket [online]. [cit. 2019-01-23]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/BFR_(rocket)

[4] Grasshopper [online]. [cit. 2019-01-23]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Grasshopper_(raketa)

[5] Starlink [online]. [cit. 2019-01-23]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Starlink_(satellite_constellation)