Na Velikonoční pondělí do Česka přišla studená fronta. Před ní jsme zaznamenali teploty až k 23 °C, takže se dalo počítat s bouřkami, pro něž byly na frontě kvalitní podmínky.

První srážky dorazily do Česka už ráno, studená fronta ale dorazila v plné síle až odpoledne, kdy se po celém Česku začaly tvořit bouřky i silnějšího charakteru. Nárazy větru dosahovaly až 90 km/h a místy padaly i menší kroupy. Elektrická aktivita v bouřkách nebyla většinou nikterak silná, ale to v dubnu není nic neobvyklého.

Za studenou frontou se samozřejmě ochladilo, na velké části území v noci padaly teploty pod bod mrazu (a to se může stát i v noci na zítřek), což představuje problém hlavně pro vegetaci. Dnes se dokonce na některých místech objevovaly sněhové přeháňky. Teploty se v příštích dnech vrátí zpátky do starých kolejí, už od čtvrtka budou opět přesahovat 20 °C. Další mírné ochlazení nás čeká zřejmě až v příštím týdnu.

Zatímco v Česku máme vcelku typické jaro, v USA je v plném proudu tornádová sezóna. Na jihovýchodě USA se v minulých dnech vyskytlo několik tornád a jedno mělo dokonce sílu F5 na Fujitově stupnici. Celkově si tam tornáda vyžádala přes 30 obětí.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, windy.com, aktualne.cz