Na úvod malý přehled terminologie. Cyklon je název tropické cyklóny v Indickém oceánu. Nyní se severně od Austrálie nacházejí dva nebezpečné cyklony. Silnější z nich se jmenuje Veronica a jedná se o cyklon 4. kategorie. Během včerejšího dne prošel silnou intenzifikací a dnes bude dosahovat své nejvyšší intenzity, než se vydá směrem k severozápadnímu Australskému pobřeží. Tlak v TC (tropické cyklóně) byl včera okolo 930 hPa.

Z družicového snímku je patrná spirálovitá struktura konvekčních pásů kolem oka TC. Na posledních snímcích byl pozorovatelný cyklus výměny stěn oka. Jedná se o proces probíhající v intenzivních TC (kategorie 3 a více). V případě, že bouře dosáhne této intenzity a stěna oka se ve svém průměru zkracuje, mohou se některé vnější dešťové pásy zintenzivnit a zformovat se do kruhové struktury, čímž vytvoří vnější stěnu oka. Tato stěna se začne postupně stahovat do centra bouře a tím ochuzuje vnitřní stěnu oka o zdroj vlhkosti a moment hybnosti. Během tohoto procesu obvykle TC zeslábne, protože nejsilnější větry se nacházejí ve vnitřní stěně oka, která postupně zaniká. Nakonec vnitřní stěna oka zcela zanikne a nahradí ji nově vzniklá vnější stěna oka. Po přechodném oslabení, kdy zaniká vnitřní stěna oka, se TC začne znova intenzifikovat.    

Obr. 1: Cyklon 4. kategorie Veronica na satelitním snímku ze dne 21. 3. 2019. Zdroj: severe-weather.eu

TC Veronica se pohybuje přes oblasti s vysokou teplotou moře a vysokou vlhkostí, což determinuje rozvoj hluboké konvekce. Promptně se rozvíjejícímu systému hraje do karet i nízký střih větru.

Dle prognóz bude systém udržovat jihozápadní kurz a zasáhne severozápadní pobřeží Austrálie. Před vstupem na pobřeží, který se očekává v neděli 24. 3., začne bouře oslabovat (obr. 2).

Obr. 2: Předpověď trajektorie TC Veronica. Zdroj: bom.gov.au

TC se aktuálně nachází 355 km severozápadně od Port Hedlandu, očekává se ale, že se během víkendu přiblíží k pobřeží Pilbary. Obyvatelé těchto oblastí jsou v pohotovosti a čekají na další informace. Vše záleží na dalším vývoji TC.

Druhý z dvojice cyklonů nese jméno Trevor. Bouře se aktuálně nachází v Carpentarském zálivu a jakmile se bude přibližovat k pobřeží, očekává se její intenzifikace na cyklon 4., možná i 5. kategorie s rychlostmi větru přesahujícími 300 km/h (obr. 3). Cyklon už začátkem týdne decimoval Yorský poloostrov a po vstupu do Carpentarského zálivu opět zesílil.

Více než 2000 obyvatel bylo evakuováno z území Severního teritoria, kde se očekává zásah cyklonem 4. kategorie.  

Obr. 3: Předpověď trajektorie TC Trevor. Zdroj: bom.gov.au

Na satelitním snímku je patrná struktura oka ve středu TC (obr. 4). Severní část cyklóny vyplňuje z větší části studená oblačnost dosahující velkých výšek, na snímku však lze pozorovat pouze nejvyšší cirrovitou oblačnost. V jižních částech systému detekujeme konvektivní vertikálně diferencovanou oblačnost typickou pro srážkové pásy cyklóny.  

Obr. 4: Satelitní snímek cyklonu Trevor ze dne 22. 3. 2019. Zdroj: NOAA

Zdroje: https://www.abc.net.au/news/2019-03-18/cyclone-trevor-forms-off-far-north-queensland-coast-bom-says/10910564

http://www.severe-weather.eu/tropical-weather/an-intense-tropical-cyclone-veronica-is-approaching-western-australia-this-week-mar-20-24th/