Máme za sebou leden a prvních pár dní února roku 2020 a prozatím nudná zima nám začala vystrkovat růžky, a to ne úplně správným způsobem. Počasí je v poslední době jako na houpačce a se spoustou extrémů. Kdo se tedy v extrémech vyžívá, zřejmě se na zbytek roku může těšit (pokud to takto bude pokračovat).

Série extrémů začala poněkud symbolicky v pondělí 20. 1. 2020, kdy se do Česka nasunula mimořádně silná tlaková výše. Nejvyšší tlak byl na našem území naměřen v Dukovanech, a to 1048,6 hPa. V Anglii tlak vystoupal až k 1050 hPa. Takhle vysoký tlak se v Česku podařilo od roku 1950 naměřit pouze 4x. Rekordní hodnotou pro Českou republiku zůstává 1057,2 hPa z roku 1907.

V úterý 28. 1. 2020 se v Česku objevily také bouřky, které poslední dobou můžeme v zimním období pozorovat stále častěji. Uhodilo přes 100 blesků, což je na leden opravdu hodně. V Čechách navíc nárazy větru v těchto bouřkách přesahovaly 25 m/s, tudíž si vyžádaly výjezdy hasičů a samozřejmě také hmotné škody. Minulý rok jsme mohli pozorovat první bouřky už 1. ledna. Výboje se tehdy ani tentokrát nevyskytovaly jen v Česku, ale také v Německu, Rakousku a dalších zemích Evropy.

V sobotu 1. 2. 2020 se navíc přidalo jarní počasí, v Dyjákovicích bylo naměřeno až 17,1 °C. Toto počasí přetrvávalo už od konce ledna. Tyto teploty jen potvrzují opravdu slabou zimu.

Aby ale extrémů nebylo málo, poté přišlo ochlazení a během úterý 4. 2. a středy 5. 2. 2020 napadlo na severu až 30 cm nového sněhu. Tlaková níže přinesla kromě srážek i silné nárazy větru, v nížinách kolem 25 m/s, na horách i přes 30 m/s (na Sněžce bylo naměřeno dokonce až 35,1 m/s). Zatímco nejvíce srážek spadlo na zmíněném severu republiky, například jižní Morava zůstala na minimálním úhrnu.

Na to, že máme za sebou teprve měsíc nového roku, jsme si prošli snad už všemi extrémy, které můžeme v Česku pozorovat. A jak to bude vypadat dále? Vyšších teplot se jen tak nezbavíme, o víkendu se totiž začne opět oteplovat a už v pondělí teploty vyletí až k 11 °C a mráz zastihne jen horské oblasti, a to pouze v noci. Ve druhé polovině příštího týdne se ale zase ochladí a denní teploty se i v nižších polohách budou pohybovat kolem 1-3 °C, přičemž v noci půjdou pod nulu na celém území Česka.

Zdroje: in-pocasi.cz, windy.com