Rick Scott, guvernér státu Florida: ,,Dle předpovědí bude hurikán Michael nejničivější bouře, jaká zasáhla floridskou oblast Panhandle v posledních 10 letech." I takto by se dal charakterizovat zatím nejsilnější hurikán v letošní sezóně. Jedná se o 13. pojmenovanou bouři, 7. hurikán a 2. hlavní hurikán v sezóně 2018. Systém se zformoval v jihozápadním Karibském moři a vydal se severozápadně k Yucatánskému poloostrovu a Kubě, když jej dne 2. října začalo sledovat americké Národní centrum pro hurikány. Při postupu se dále vyvíjel a organizoval. Dne 7. října byl systém klasifikován jako tropická deprese a hned na to jako tropická bouře Michael. Den na to, v pondělí 8. října, bouře zesílila na hurikán.

Hurikán se momentálně nachází nad Mexickým zálivem a v noci ze středy na čtvrtek by měl atakovat pobřeží USA u města Panama City na severozápadě Floridy. Dále nabere severovýchodní kurz. V jeho trajektorii se tak ocitnou státy Alabama, Georgia, Virginie a Severní a Jižní Karolína. Výstraha před nebezpečím hurikánu se dotýká necelých 4 miliónů lidí ve třech amerických státech. S příchodem hurikánu se očekává vlna vysoká až 4 metry, větry přesahující i 220 km/h a přívalové deště. Vlna související s příchodem bouře je nebezpečná pro zasažené území, protože mnoho oblastí leží jen těsně nad hladinou moře.

Obrázek znázorňuje vývoj a dráhu hurikánu Michael. Zdroj: https://www.nhc.noaa.gov/graphics_at4.shtml?cone#contents

Tropické cyklóny jsou útvary tvaru tlakové níže, které charakterizuje oko ve středu a velice rozsáhlý rotující bouřkový systém. K formaci dochází od 5° do 30° zeměpisné šířky. Tropickým cyklónám v Atlantiku se říká hurikány. Hurikánová sezóna oficiálně začíná 1. června a končí 30. listopadu. V tomto období se každoročně vyskytuje největší množství tropických cyklón v Atlantiku. Lze však registrovat i tropickou cyklogenezi mimo toto vytyčené období.

Momentálně připravuji článek, kde budu detailněji rozebírat dynamiku těchto bouří.