Japonský automat Hayabusa 2 se dostal k blízkozemní planetce Ryugu. Cesta trvala tři roky. Sonda již odebrala vzorky z povrchu asteroidu. Kolem tohoto tělesa bude ještě necelý rok kroužit.

Sonda odstartovala 3. prosince 2014 z kosmodromu Tanegašima. Cesta k planetce (162173) Ryugu jí trvala asi 3,5 roku. Dorazila tam 16. července 2018 a 21. září zde vyložila dva rovery: Rover-1A a Rover-1B. Důležité je zmínit, že tyto rovery se nepohybují na kolečkách, ale dělají jakési skoky.

Kolem půlnoci 21. února 2019 se sonda přiblížila k povrchu asteroidu a odebrala z něj vzorky. Místo na přistání mělo v průměru asi 6 m. Toto místo zvolené inženýry z JAXA se nachází poblíž rovníku mezi krátery Kontaro a Brabo.

Místo přistání sondy Hayabusa 2. Zdroj: japantimes.co.jp

Celý odběr vzorků je dost složitá procedura. Nejdříve začne sonda klesat z parkovací pozice ve výšce 20 km nad povrchem planetky. Rychlost sestupu je asi 0,9 m/s. Kdyby se něco nezdařilo, je sonda vybavena systémem pro automatické přerušení mise. Ten by sestup odvolal a sonda by ihned začala stoupat zpět. Celý průběh musí běžet automaticky, protože letové středisko má se strojem o 19 minut zpožděný signál. Jakmile se sběrná hubice dotkne povrchu, vystřelí se tantalový projektil o rychlosti 300 m/s. Části asteroidu jsou pak vymrštěny do prostoru a nasáty hubicí. Sekundu po kontaktu s povrchem začíná sonda stoupat. O podobě a velikosti materiálu vědci nic neví a tak to zůstane minimálně do roku 2020, kdy se sonda objeví zpátky na Zemi.

Umělecká představa nasátí vzorků. Zdroj: en.wikipedia.org

Sonda funguje na podobném principu jako její relativně úspěšná předchůdkyně Hayabusa 1. Hayabusa 2 má hmotnost 609 kg. Je napájena solárními panely o výkonu 1,4 kW, a to ve vzdálenosti 1,4 AU od Země. Elektřinu pak uchovává v 13,2Ah lithiových bateriích. Komunikaci zajišťují 2 antény. Navigaci mají na starosti dvě kamery a dva star trackery.

Asteroid Ryugu je blízkozemní planetka. Má téměř kulatý tvar a průměr 880 m. Byl objeven v roce 1999 a pojmenován v roce 2015 podle podmořského paláce Rjúgúdžó z japonské mytologie.

Asteroid Ryugu. Zdroj: en.wikipedia.org

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hayabusa2

https://www.idnes.cz/technet/vesmir/hajabusa-2-jaxa-sonda-asteroid-1999-ju3-rjugu-ryugu-hayabusa.A190221_150643_tec_vesmir_vse

http://global.jaxa.jp/projects/sat/hayabusa2/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hajabusa_2

Titulní obrázek: http://global.jaxa.jp/projects/sat/hayabusa2/