Je to jen pár dní, co jsem psal článek o extrémním počasí v prvních týdnech letošního roku a zdá se, že s těmito projevy ani zdaleka nekončíme. Hned na začátku příštího týdne přejde Česko výrazná studená fronta spojená s hlubokou tlakovou níží Sabine, která přinese velmi silný nárazový vítr, spoustu srážek a výjimečně i bouřky, ve kterých může být vítr obzvláště ničivý (nelze vyloučit ani možnost orkánu).

Tlaková níže se v Česku začne projevovat už v noci na pondělí, kdy dorazí na západ Čech zmíněné poryvy větru. V pondělí ráno podle předpovědí mohou nárazy přesahovat i 100 km/h, k tomu se navíc přidá silnější déšť. Na severu Čech může v pondělí ráno spadnout tlak až na 992 hPa, což je v Česku opravdu nízké číslo. V Polsku může tlak spadnout dokonce i pod 980 hPa.

V úterý se k nám začne nasouvat tlaková výše, ale vítr bude přetrvávat, jeho rychlost bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Po přechodu fronty se navíc ochladí, takže se k větru přidá i sněžení ve formě silných přeháněk, jež mohou způsobit dokonce bílou tmu.

Zdroj: portal.chmi.cz