Během pondělního dne se začal do oblasti jižní, západní a střední Evropy dostávat písek ze saharské pouště. Při srážkách, které během úterka zasáhly východní polovinu našeho území, jsme mohli pozorovat nanesenou vrstvičku písku například na autech nebo na střešních oknech. Situace přetrvá pravděpodobně do pátku. Při těchto situacích jsou často k vidění prachové koróny kolem Slunce (obr. 4) nebo západy Slunce zbarvené do oranžova (obr. 5).

Obr. 1: Synoptická situace nad Evropou v pondělí 22. 4. 2019 ve 12:00 UTC. Zdroj: wetter3.de

Pondělní synoptická situace (obr. 1) ukazuje jednak tlakovou níži, která je situována v oblasti západního Středomoří, a dále tlakovou výši nad východní Evropou. Mezi těmito tlakovými útvary zesiluje jižní proudění, které probíhá z oblasti Alžírska a Libye přes Apeninský poloostrov dále do střední Evropy.

V průběhu pondělního dne se silná vlna prachu a písku pohybovala přes západní a střední partie Středozemního moře. Prach zakrývající oblohu v pondělí registrovali především Baleárské ostrovy, Korsika a Sardinie. Postupně během úterka a středy se písek dostal do západní Evropy. Situace setrvá pravděpodobně následující 2–3 dny.

Obr. 2: Předpověď celkového zatížení prachem na středu 23. 4. 2019 v 0:00 UTC. Zdroj: forecast.uoa.gr

Skupina větrů vanoucích ze Sahary, které do Evropy deportují písek, se nazývá scirocco [širóko]. Název pochází z italštiny a znamená horký africký vítr. Ten vzniká při pohybu tlakové níže přes Středomoří směrem na východ. V Africe tento vítr pociťují jako teplý a suchý. V jižní Evropě je již pociťován jako teplý a vlhký, neboť nabere vlhkost nad Středozemním mořem. Vítr se může objevit během celého roku, ale nejsilněji se projevuje na jaře.

Obr. 3: Ilustrace prachového oblaku nad Středomořím. Zdroj: writingwithaesop.blogspot.com
Obr. 4: Prachová koróna. Autor: Martin Popek. Zdroj: meteo-beskydy.com
Obr. 5: Západ Slunce při výskytu saharského písku. Autor: Martin Popek. Zdroj: meteo-beskydy.com

Zdroje:

https://www.meteo-beskydy.com/

http://www1.wetter3.de/animation_dt.html

http://writingwithaesop.blogspot.com/2013/02/arabic-word-in-english-sirocco.html

http://forecast.uoa.gr/forecastnew.php