Kometa 46P/Wirtanen se stala hitem přelomu let 2018 a 2019. Šlo o první pouhým okem viditelnou kometu od začátku roku 2015, její návrat tedy stojí za podrobnější analýzu.

Objekt, jenž byl později označen jako krátkoperiodická kometa 46P/Wirtanen, byl nalezen 17. ledna 1948 Carlem A. Wirtanenem na Lickově observatoři v americké Kalifornii. Kometa se vrací ke Slunci s periodou 5,44 let, což znamená, že je pro ni typické střídání příznivých a nepříznivých návratů. Poslední příznivý nastal v roce 2008, kdy kometa dosáhla přibližně 8 mag, naopak v roce 2013 zůstala úplně nepozorovatelná. Než se dostaneme k návratu v roce 2018, je potřeba zmínit, že nadšenci do astronomie o kometě 46P/Wirtanen věděli už delší dobu. Kometa totiž měla být původním cílem mise sondy Rosetta, ovšem tento plán nakonec nevyšel - raketa, jež měla vynést Rosettu do vesmíru, měla technické problémy a jakmile bylo vše vyřešeno, kometa se nacházela až příliš daleko na to, aby byla tato mise úspěšná. Další příběh už jistě všichni známe, sonda Rosetta společně s landerem Philae zkoumala kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko. Vraťme se ale ke kometě 46P/Wirtanen.

Jak už bylo zmíněno, návrat v roce 2018 byl pro kometu 46P/Wirtanen zatím nejúspěšnější v historii. Kometa proletěla perihelem 12. prosince, kdy ji od Slunce dělilo necelých 1,06 AU. Nejblíže k Zemi byla o 5 dnů později, a to pouhých 0,08 AU "daleko". Pojďme se ale na tento návrat podívat podrobněji.

Kometa 46P/Wirtanen v maximu jasnosti na fotce ze Španělska. Kredit: Juan Carlos Casado

Do začátku podzimu byla kometa vizuálně nepozorovatelná. V úvodu října došlo ke skokovému zjasnění, ale nešlo o outburst, kometa se jen blížila k Zemi, takže začala být viditelná vizuálně a pozorovatelé postupně viděli větší a větší část její komy. Od listopadu byla kometa viditelná v triedrech a na začátku prosince už i pouhým okem. A právě v té době teprve začala pořádně stoupat nad náš obzor (do listopadu se "schovávala" velmi nízko nad jihem). Kometa započala prosinec v souhvězdí Eridana, ale pak díky tomu, jak se přiblížila k Zemi, prošla přes Velrybu, Býka a Vozku až do Rysa a stala se cirkumpolárním objektem. Nejjasnější byla přibližně v půlce prosince (v Býkovi), to dosáhla zhruba 4 mag a na tmavé obloze byla bez větších problémů pozorovatelná pouhým okem. Pozorování komety v maximu jasnosti však komplikovala nepřízeň počasí, takže se najdou i tací, kteří kometu doposud neviděli, i když to plánovali. A ač bychom tyto nešťastníky rádi potěšili pozitivní zprávou ohledně jiné komety, musíme bohužel sdělit, že další pouhým okem pozorovatelná kometa je aktuálně v nedohlednu. Nezbývá tak než doufat, že nám třeba Terry Lovejoy zase něco zajímavého objeví.

Závěrečná slova ke kometě 46P/Wirtanen budou znít následovně. Kometa aktuálně (k 11. lednu 2019) zeslábla na 5-6 mag a její slábnutí bude pokračovat. Z Rysa se kometa přesunula do Velké medvědice, kde se její pohyb rapidně zpomalí - zůstane tam až do konce února, což je zároveň doba, kdy by měla zeslábnout k 10 mag a ztratit se tak z dosahu malých dalekohledů. Společnost jí v té době bude na obloze dělat kometa C/2018 Y1 (Iwamoto), jež by měla v únoru dosáhnout maxima jasnosti 7-8 mag. Kometa 46P/Wirtanen se pak v březnu přesune do souhvězdí Malého lva, kde pravděpodobně v dubnu zeslábne z vizuálního dosahu. V květnu se kometa přesune do souhvězdí Lva a v červenci s ním zmizí u Slunce, ale to už půjde o vizuálně dávno nepozorovatelný objekt s předpokládanou jasností kolem 20 mag. Další návrat komety nastane v roce 2024, ale ten bude bohužel nepříznivý.

Zdroje: http://www.aerith.net/comet/catalog/0046P/2018.html, https://theskylive.com/46p-info

Titulní snímek: Kometa 46P/Wirtanen od Alexe Cherneyho