Konec meteorologické zimy byl v České republice velmi větrný. Už od konce ledna k nám chodilo spoustu hlubokých tlakových níží s nárazy větru o síle vichřice až orkánu. Vítr pak doprovodily srážky, které byly většinou dešťové. Sněžilo jen vysoko v horských polohách.

Tlakové níže, které k nám chodily na konci ledna a v průběhu února, byly často srovnávány s těmi, které naši republiku zasáhly v lednu 2007 a v březnu 2008, tedy s Kyrillem a s Emmou. Letos byla nejmedializovanější bouří Sabine, tu zase spoustu meteorologů přirovnávalo k orkánu Herwart z října 2017. Sabine se ale nakonec neprojevila až tak silně, jak se původně očekávalo. Nejzajímavější zprávou tak asi je, že díky jet streamu Sabine byl překonán rekord v nejvyšší dosažené rychlosti komerčního letadla.

Následovala tlaková níže Ute, ale to hlavní z ní nás minulo severně. To nejsilnější nás ale čekalo až potom. V noci z neděle 23. na pondělí 24. února nás ve velké rychlosti přešla studená fronta ve spojení s bouří Julie. Už několikrát nás v tomto roce přecházely tlakové níže, které přinesly i blesky. Julie tento případ nebyla, blesky se vyskytly jen v sousedním Polsku. Studená fronta sama o sobě ale přinesla nárazy větru až o rychlosti orkánu, na polské straně Sněžky naměřili náraz až 223 km/h, což je pro toto místo nový historický rekord! Takto silný vítr samozřejmě lámal stromy a poškozoval majetek. Vítr navíc doprovázel pro únor velmi nezvykle i přívalový déšť, sněžilo opět jen na hřebenech hor. Během noci, kdy přes Česko přešla tato bouře, se na některých místech ochladilo až o 15 °C, ráno pak někde i slabě mrzlo, kvůli čemuž se vytvářelo náledí.

Toto bouřlivé počasí, které zasáhlo celou střední Evropu už na konci ledna a bylo tu s přestávkami až do konce února, si bohužel vyžádalo i několik lidských životů. Jakmile však přišel březen, počasí se umoudřilo. Samotný začátek meteorologického jara byl hodně deštivý, ale už tolik nefoukal vítr. Poté se vyjasnilo a oteplilo. Teplota stoupala až do včerejška, tedy do čtvrtka 12. března, kdy bylo v jihomoravské Břeclavi naměřeno rekordních 20,1 °C! Jaro se tedy přihlásilo o slovo velmi brzy a ve velkém stylu.

V noci na dnešek (pátek 13. března) naši republiku přešla slabá studená fronta, kvůli které se opět lehce ochladilo. Déšť byl na této frontě pouze mírný a vítr sice přechodně trochu zesílil, ale nebyl nikterak nebezpečný. V těchto hodinách už v Česku panuje většinou polojasné počasí, teploty jsou poblíž 10 °C a vítr se pomalu uklidňuje.

A co nás čeká v dalších dnech a týdnech? Až do poloviny příštího týdne by mělo být převážně polojasno a bude se postupně oteplovat, ve středu 18. března může být až 17 °C. Pak to ale vypadá na minimálně přechodný návrat zimy. Inu, počítejme s výkyvy počasí, které jsou pro březen typické.

Zdroje: in-pocasi.cz, portal.chmi.cz