Pro Spojené státy byl tento let velkou událostí. Jednalo se totiž o první pilotovaný let soukromé společnosti do vesmíru v historii lidstva. Zároveň ale odstartovala poprvé po 9 letech lidská posádka z americké půdy. Předtím startovali Američané z Ruska.

Této velkolepé události předcházela spousta dalších. Asi nejdůležitější byl úspěch mise Crew Dragon Demo-1. Na této misi byl poprvé na orbitě otestován modul Dragon-2. Tentokrát však ještě bez posádky. Akce probíhala od 2. do 8. března 2019. Hlavním cílem mise bylo otestovat automatické dokování na Mezinárodní vesmírné stanici ISS, a také zkoušky návratových mechanismů včetně dopadu na mořskou hladinu. Na palubě se místo živých astronautů nacházely figuríny. Mise nakonec slavila úspěch, modul bezpečně dopadl do vln Atlantského oceánu. SpaceX se tak vrhla na testování bezpečnostních systémů, které by měly zachránit posádku Crew Dragonu v případě selhání nosiče Falcon 9. Během těchto testů byl 20. dubna 2019 zničen první modul Crew Dragon - konkrétně ten, který měsíc předtím letěl k ISS.

Crew Dragon sloužící misi Crew Dragon Demo 1 před zničením. Zdroj: spacex.com

To ale společnost neodradilo. O rok později, než bylo plánováno, měli astronauté Douglas G. Hurley a Robert L. Behnken odletět do vesmíru. Nyní se už bavíme o misi Crew Dragon Demo-2. Ta dostala poprvé do vesmíru astronauty pod hlavičkou společnosti SpaceX. Ke startu došlo až na druhý pokus, protože poprvé (27. května 2020) byl start zrušen z důvodu špatného počasí. Nakonec startoval Crew Dragon o tři dny později (30. května 2020), a to z raketového odpaliště 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Let k ISS trval 19 hodin. Jen 12 minut zabralo dosáhnutí orbity. Další hodiny pak Crew Dragon doháněl ISS, než mohl po 19 hodinách úspěšné zadokovat. Stalo se tak 31. května 2020 ve 14:16 UT. Vše probíhalo hladce.

Schéma letu Crew Dragonu k ISS (mise Crew Dragon Demo 2). Zdroj: spacex.com

Astronauté by se měli vrátit po 64 dnech na Zem. Datum přistání je zatím naplánováno na 2. srpna 2020. Návrat by měl probíhat podobně jako vzlet. Modul by se měl odpojit od ISS a po dosažení bezpečné vzdálenosti by měl začít zpomalovat a snižovat výšku orbity. To by mělo trvat asi dva dny. Poté Crew Dragon odhodí svůj servisní modul a odkryje tepelný štít. Nic mu nebude bránit vydat se rychlostí 27 000 km/h skrz atmosférou. Během návratu dosáhne tepelný štít teploty několika tisíc stupňů. Kdyby nebyl na modulu tepelný štít instalován, je jasné, že by při vystavení takovému žáru musel shořet. Jakmile atmosféra modul dostatečně zabrzdí, otevřou se čtyři padáky, které ho ještě dále zbrzdí. Nyní už bude moct bezpečně dopadnout na mořskou hladinu poblíž Floridy.

Schéma letu Crew Dragonu od ISS (mise Crew Dragon Demo 2). Zdroj: spacex.com

Zdroje: space.com (1), space.com (2), space.com (3), en.wikipedia.org (1), en.wikipedia.org (2), en.wikipedia.org (3)

Zdroj titulního obrázku: spacex.com