U hvězdy Kepler 1625, která je vzdálená 8 000 světelných let od Země, obíhá planeta o velikosti Jupitera. U této planety se má podle Davida Kippinga a Alexe Teacheyho nacházet měsíc o velikosti Neptuna.

Astronomové z Kolumbijské univerzity zamířili 28. a 29. října 2017 Hubbleův vesmírný dalekohled na trpaslíka Kepler 1625. Vědělo se, že kolem hvězdy obíhá planeta o velikosti Jupitera s oběžnou dobou 287 dní. Pomocí Keplerova vesmírného dalekohledu zjistili, že planeta přechází přes hvězdný disk.

Vědci ale viděli známky přechodu i poté, co exoplaneta opustila hvězdný disk. Přesně tak si představovali přítomnost exoměsíce. Potřebovali však přesnější pozorování, aby vyloučili možnost další exoplanety v systému. Hubble má 3,8× větší citlivost než Kepler a proto zaznamenal i druhou skvrnu na disku i po přechodu planety. Planeta také započala svůj přechod o 78 minut dříve, než se očekávalo, což má být důkaz o tom, že na ni něco gravitačně působilo.

Oba důkazy nasvědčují úspěchu, vědci si ale stále nemohou být jisti. Zamíří na něj opět Hubbleův teleskop, a to v květnu 2019. Jednou ze záhad je i měsíc samotný. Ve Sluneční soustavě vznikaly měsíce třemi způsoby - srážkou s planetou, sloučením plynů a kamenů obíhajících planetu a nebo zachycením gravitací planety. Je nepravděpodobné, že by tak velký měsíc vznikl jednou z těchto metod. Kepler 1625B I je desetkrát hmotnější než všechny měsíce a terestrické planety dohromady. To nasvědčuje skutečnosti, že tento měsíc vznikl úplně jinak než všechny ostatní měsíce v naší soustavě.

Umělecká představa měsíce Kepler 1625B i s plynným obrem Kepler 1625. Kredit: NASA, ESA

Zdroje: https://www.sciencenews.org/article/hubble-may-have-spotted-first-known-exomoon?tgt=nr
https://vtm.zive.cz/clanky/hubble-nasel-dukazy-existence-prvniho-exomesice/sc-870-a-195402/default.aspx