Nizozemská nezisková organizace Mars One se stejnojmenným projektem zkrachovala kvůli nedostatku peněz.

Nizozemský podnikatel Bas Lansdrop, ředitel a zakladatel neziskové organizace Mars One, oznámil už v květnu 2012 plán své mise. Tato ambiciózní mise měla za cíl dopravit lidi na Mars, ale bez možnosti návratu. Už od začátku se na tuto misi snášela kritika a panoval zde určitý skepticismus v oblasti financí a technologií. I přesto se přihlásilo přes 200 tisíc lidí ze 140 zemí všech kontinentů kromě Antarktidy. V České republice tato "jednosměrná letenka" stála 100 korun a koupilo si ji dokonce několik stovek Čechů.

Logo společnosti Mars One. Zdroj: roastbrief.com 

V prosinci 2013 bylo vybráno 1058 kandidátů, jejichž počet se v roce 2014 zredukoval na 705 lidí (418 mužů a 287 žen). Tito lidé měli podstupovat další testy a další vyřazování. Při testech byl kromě fyzické zdatnosti kladen největší důraz na schopnost vycházet se zbytkem týmu a dále na řešení kritických situací, kreativitu, přizpůsobitelnost, houževnatost a mnoho dalších vlastností a předností. V roce 2020 měla být vybudována základna na Marsu, která měla být připravena na lidskou kolonizaci. A následně roku 2027 měl vstoupit první kolonizátor na povrch Marsu. Ale nic z toho se nestane, protože organizace je v procesu likvidace a má dluh údajně až 1 milión eur. Nicméně Mars One se nevzdává a dává najevo, že se z toho nějakým způsobem hodlá dostat. Co to ovšem udělá s pověstí a důvěryhodností už tak nerealistického projektu? To je otázka, na níž nyní není možné odpovědět.

Vize kolonií na Marsu. Zdroj: stoplusjednicka.cz

Zdroje: https://www.idnes.cz/technet/kratke-zpravy/mars-one-krach.A190212_160742_tec-kratke-zpravy_pka?, https://cs.wikipedia.org/wiki/Mars_One?fbclid=IwAR3lg3NUg7dE42h3_jbJbknTxFsnpeHeSetxIZEGgs3Syc9QQvbtmI3yAqw, https://www.universetoday.com/141499/mars-one-the-plan-to-make-a-reality-show-on-mars-is-bankrupt/?fbclid=IwAR2wpeik0_jbTds-GViO4homGtMzmyD0tI2_GCDdFrDsJFl2u5oajE0Uzpg

Za Astrotech napsal: Jakub Vladík, bývalý člen redakce