Ztracený modul testovací mise Apollo 10 byl možná nalezen na oběžné dráze okolo Slunce. Pokud by se objev prokázal, spatřili bychom modul po 50 letech.

Dne 18. května 1969 v 16:52 UTC odstartoval Saturn V se třemi americkými astronauty na palubě. Nesl do vesmíru modul Apollo 10 v rámci poslední mise před ostrým přistáním na povrchu Měsíce. S lehkou nadsázkou  můžeme prohlásit, že se jednalo o generálku na orbitě Měsíce. Celý test proběhl úspěšně. Z dnešního pohledu jde o malý detail. Loď se skládala z několika částí - lunárního modulu, velitelského modulu a servisního modulu. Po úspěšném otestování lunárního modulu se astronauti přesunuli do velitelského modulu. Lunární modul pod označením Snoopy byl odeslán na heliocentrickou dráhu.

Lunární modul Apolla 10 Snoopy. Zdroj: NASA

Od té doby byl Snoopy ztracen. V roce 2011 se skupina převážně amatérských astronomů rozhodla modul najít. Po osmi letech pátrání, na kterém se podíleli nejen amatérští astronomové, ale i experti z NASA, se zdá být modul opět nalezen. Přestože objevitelé tvrdí, že je to na 99 % Snoopy, není to úplně jasné. Nejdetailnější popis, který jsme schopni poskytnout, je "strange anomalous object", což by v doslovném překladu znamenalo "podivný neobvyklý objekt".

Tři astronauti - zleva Eugene Cernan, Tom Stafford a John Young. Zdroj: NASA

Tom Stafford je jediným dosud žijícím členem posádky Apollo 10. Nyní má 88 let. Prohlásil, že se modul zkrátka odpojil a zmizel do Slunce. Bylo by dobré modul Snoopy vrátit zpět na Zemi, protože by to vzalo vítr z plachet konspiračním teoretikům. Tato možnost je ovšem v současné době velmi nepravděpodobná.

Zdroje:

https://mysteriousuniverse.org/2019/05/__trashed-21/

https://www.novinky.cz/veda-skoly/503949-ztraceny-modul-z-apolla-10-po-50-letech-asi-nasli-krouzi-kolem-slunce.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_10

Titulní obrázek: NASA