Přes naše území přechází studená fronta a po jejím přechodu k nám bude i nadále pronikat studený vzduch od severovýchodu po okraji rozsáhlé tlakové výše nad Skandinávií. Následující týden nám kromě nízkých, ale průměrných teplot přinese i vytoužený déšť. Předpovědi, kdy měl sníh zasypat Česko, vzaly za své a sněžit by mělo podle posledních výstupů meteorologických modelů především na horách, a to ještě ke všemu v menší intenzitě. V nížinách se bude jednat o déšť nebo déšť se sněhem.

Teploty se budou příští týden pohybovat hlavně v rozmezí mezi 1 a 5 °C přes den a v noci pak půjdou často i pod nulu. Co se srážek týče, úhrny se budou pohybovat v rozmezí od 2 do 40 mm. Současné výstupy modelů se shodují na tom, že nejméně srážek má napršet na území Čech a nejvíce na jihovýchodní Moravě. Na horách by mohlo napadnout zhruba do 10 cm sněhu a něco z toho by se mělo týkat už nastávající noci.

Předpokládaný úhrn srážek ve střední Evropě v týdnu od 19. do 25. 11. 2018. Zdroj: wetterzentrale.de

Předpovědi byly zprvu o něco optimističtější ohledně zimy
a srážek, nicméně důležité je, že se k nám po extrémně teplém a suchém dosavadním průběhu podzimu vrací normální počasí.

Zdroj: wetterzentrale.de

Za Astrotech napsal: Aleš Havelka, bývalý člen redakce