Před měsícem kolovala zpráva o tak hmotné černé díře, že by ani neměla existovat. Vědcům se však podařilo toto tvrzení vyvrátit.

Všechno působilo velmi tajemně, objev černé díry tak velké, že by neměla existovat. Monstrum mezi stelárními černými děrami. Astronomové odhadují hmotnost stelárních černých děr na 20, maximálně 25 hmotností Slunce. Tento obr měl mít hmotnost 68 Sluncí. Tato černá díra byla objevena v binárním systému s modrým obrem o hmotnosti 8 Sluncí. Oběžná perioda hvězdného obra kolem černé díry je 79 dní. Celý systém LB-1 se nachází v souhvězdí Blíženců a je vzdálen 13 800 světelných let podle výpočtů čínského týmu, který černou díru objevil.

Tady ale nastává problém. Hmotnost černé díry silně závisí na vzdálenosti a stanovit vzdálenost s dostatečnou přesností není snadné.

Umělecká představa stelární černé díry. Zdroj: nasa.gov

Černé díry se běžně objevují díky silnému rentgenovému záření, které je vyzařováno při akreci plynu nebo při nasávání hmoty z hvězdné složky systému. Existují však černé díry, které takto neinteragují a tato je jednou z nich. Čínský tým tak musel pozorovat černou díru nepřímo, a to pomocí Dopplerova efektu. Studovali posun emisní čáry H-alpha a domnívali se, že pochází ze systému LB-1. Na základě posunu pak spočítali rychlost a poté hmotnost.

Několik vědců však odhalilo problém. Zjistili, že absorpční čára hvězdného obra v systému zakryla emisní čáru černé díry. Vznikl tak klam, který čínské vědce zmátl. Ukázal se falešný Dopplerův jev, odtud pak chybná rychlost a samozřejmě hmotnost.

Nakonec tedy v systému LB-1 žádná neobvykle obří hvězda není. Jedná se pouze o přehlédnutí. Jak ale řekl jeden z vědců, který chybu našel, takhle funguje pokrok vědy.

Zdroje: space.com, en.wikipedia.org, novinky.cz

Zdroj titulního obrázku: nasa.gov