Sojuz MS-10, který měl dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici Nicka Hagua a Alexeje Ovčinina, musel nouzově přistát. Oba kosmonauti přistání naštěstí přežili.

Sojuz MS-10 odstartoval 11. 10. 2018 z kazašského kosmodromu Bajkonur, a to v 10:40 SELČ. Pod označením Expedice 57 se měl za 6 hodin dostat k ISS.

Problémy však nastaly už ve 119. sekundě po startu. Nedlouho po oddělení prvního stupně nosné rakety Sojuz-FG nastala podle Roskosmosu neobvyklá událost. Ta mohla zkomplikovat další průběh letu, v jejím důsledku se totiž automaticky aktivoval záchranný systém a Sojuz MS-10 se po balistické dráze vrátil zpět na Zem. Podle informací od NASA selhal takzvaný booster, což je jeden z pomocných vzletových motorů druhého stupně.

Posádka sice nedosáhla oběžné dráhy, ale dostala se do výšky, kde pocítila stav beztíže, při návratu pak čelila přetížení blížící se 7G. Záchranný modul úspěšně přistál jen pár desítek kilometrů od města Džezkazgan v Kazachstánu.

Šéf úřadu Roskosmos Dmitrij Rogozin potvrdil návrat kosmonautů i jejich následnou přepravu zpět do Bajkonuru. Státní komise podle něj vyšetří příčiny nezdaru. NASA na svém Twitteru uvedla, že chce pomoct svým ruským partnerům vzniklé potíže vyřešit. Agentura RIA-Novosti následně zveřejnila, že po nezdařeném startu byly pozastaveny všechny ruské pilotované lety do vesmíru, dokud nebude znám důvod nehody. Podle Roskosmosu by první výsledky vyšetřování měly být zveřejněny 20. října.

Pro Nicka Hagua z NASA to byl vůbec první let na ISS, zatímco Alexej Ovčinin z Roskosmosu letěl podruhé.

Na ISS se momentálně nachází velitel Alexander Gerst (Německo), Serena Auñón-Chancellorová (USA) a Sergej Prokopjev (Rusko).

Zdroje:  

https://www.novinky.cz/veda-skoly/485748-start-lode-sojuz-se-nezdaril-selhal-pomocny-motor-posadka-zvladla-nouzove-pristat.html

https://technet.idnes.cz/sojuz-porucha-zasobovaci-let-djt-/tec_vesmir.aspx?c=A181012_102936_tec_vesmir_vse

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sojuz_MS-10

Za Astrotech napsal: Jakub Vladík, bývalý člen redakce