Končící rok 2018 nám přinesl spoustu jasných komet. Zmínit musíme zejména komety 21P/Giacobini-Zinner a 46P/Wirtanen. První z nich byla krásným objektem i pro malé triedry, ta druhá šla dokonce slabě spatřit i pouhým okem. Rok 2019 se v různých ohledech jevil tak, že bude kometárně slabší, ale poslední týdny ukázaly, že to pravděpodobně nebude až tak špatné.

Ještě v listopadu to vypadalo, že minimálně první polovina roku 2019 zůstane takřka bez jasných komet. Ano, můžeme zmínit slábnoucí kometu 46P/Wirtanen, jenže ta má své nejlepší dny už za sebou a i když je pořád dost jasná, vzhledem k její difúznosti ji bude s tím, jak bude i nadále slábnout, stále těžší spatřit. Po této kometě to až do prosince vypadalo na pauzu trvající minimálně do nejbližšího podzimu. Poté ale došlo k nečekanému objevu.

Dne 18. prosince 2018 objevil Japonec Masayuki Iwamoto kometu s jasností kolem 12 mag. Tento objev byl následně potvrzen mnoha pozorovateli po celém světě a kometa dostala označení C/2018 Y1 (Iwamoto). Po spočítání dráhy komety vyšlo najevo, že by mohlo jít o velmi zajímavý objekt na pozorování pro obyvatele severní polokoule, a to již v nadcházejících týdnech a měsících! Ve hře totiž bylo i přiblížení k Zemi na méně než 0,1 AU. Následně byla dráha komety mírně zkorigována, o pouhým okem viditelnou kometu tak pravděpodobně nepůjde, ale orbitální elementy zůstaly velmi zajímavé. Kometa by měla proletět přísluním 6. února 2019, kdy ji bude od Slunce dělit 1,28 AU. K Zemi se přiblíží až na 0,30 AU, a to 12. února. V maximu jasnosti by měla dosáhnout 7-8 mag, což by z ní udělalo vcelku jasný objekt i pro menší triedry. Jasná však nezůstane dlouho, v průběhu března má rychle slábnout až ke 14. magnitudě.

Momentálně se jedná o docela slabý objekt, který se nachází v souhvězdí Hydry. Postupně bude putovat po nebi souhvězdím Panny, Lva, Raka, Blíženců, Vozky a Persea, kde se na nějakou dobu zastaví. Nejjasnější má být ve Lvovi nebo v Rakovi. Zajímavé je, že se pohybuje retrográdně, tedy v opačném směru než planety.

Zdroj: C/2018 Y1 (Iwamoto)

Titulní obrázek: Kometa C/1996 B2 (Hyakutake) od Billa Ingallse