Plasty, umělá hmota, mikroplasty, ... Jak velký problém mohou tyto věci způsobit?

Již dlouho jsem přemýšlela, co vlastně způsobuje znečištění moří. Větrné podnímky? Zvěř, která plasty odtáhla do moře? Všechno se ale motá kolem jedné věci - nedbalosti lidí. Za ni se považuje odhazování odpadků do volné přírody nebo nerecyklování. Odhaduje se, že nyní je v oceánech kolem 268 milionů tun plastu (kdybychom všechny tyto plasty vzali a dali je do jedné řady, obmotaly by Zemi 425x). V žebříčku zemí, které znečišťují oceány, se na prvních pěti místech umístily Čína, Indonésie, Filipíny, Thajsko a Vietnam. A na jakém místě se umístily Spojené státy americké? Někdo by řekl, že na 6., někdo, že na 10. Spojené státy se však umístily až na 20. místě.

V moři nejsou pouze obrovské kusy plastu. Problém je mnohem větší.

Mikroplasty

Jde o úlomky plastu s velikostí pouhých 100 µm-5 mm. Jak velké riziko však hrozí, když se jedná jen o malé kousky? Tvoří 92 % veškerých plastů v oceánech, zbylých 8 % jsou velké vyhozené kusy (PET láhve, igelity apod.). Největší hrozbou jsou pro mořskou faunu. Ryby si mohou myslet, že jde o kryl a bezmyšlenkovitě je spolknou. Mikroplasty však ohrožují i naše zdraví - v kohoutkové vodě jich je až 80 %! A našly se i v zubních pastách.

Budoucí potravní řetězec. Zdroj: UN Environment

Bude hůř?

V roce 2050 se očekává, že v moři bude více plastu než ryb. Jelikož již nyní umírají kvůli plastu ročně desítky druhů, bude jich v budoucnu čím dál víc. Kohoutková voda bude obsahovat stále více mikročástí a pomalu přestane být pitná. Vznikne i nový potravní řetězec (viz obrázek výše).

A řešení?

Recyklovat, seznamovat více lidí s tímto problémem a zapojit se do organizace, která tento problém řeší. Lze i přispět do nadace typu MBRC, Plasticocean nebo 4Ocean.

Zdroje: 4Ocean, OSN

Za Astrotech napsala: Miriam Gruberová, bývalá členka redakce