Tajfun Hagibis byl velkou a ničivou tropickou cyklónou. Považuje se za nejničivější tajfun, který zasáhl Japonsko od roku 1958. Jedná se o 19. pojmenovanou bouři a 9. tajfun sezóny 2019. Zhruba před měsícem zasáhl Japonsko tajfun Faxis, který za sebou rovněž zanechal rozsáhlé škody.

Hagibis se 2. října vyvinul z tropické vlny několik stovek kilometrů severně od Marshallových ostrovů. Vydal se západním směrem a dne 5. října zesílil na tropickou bouři. Poté bouře rychle sílila a už 7. října dosáhla své nejvyšší intenzity. Rychlost větru se v této době v centru tajfunu pohybovala okolo 260 km/h. Po třech dnech se Hagibis dostal do prostředí s horšími podmínkami, takže začal oslabovat. Dne 12. října Hagibis vstoupil nad Japonsko. Jeho střed vešel nad pevninu nad poloostrovem Izu.

Trajektorie tajfunu Hagibis. Zdroj: newsinfo.inquirer.net

Hagibis nejvíce postihl japonskou oblast Kantó. Město Ičihara bylo dokonce zasaženo tornádem, při kterém zahynul jeden člověk. Dále oblast sužovaly přívalové deště a povodně, při nichž přišly desítky tisíc domácností o dodávky energie. Na některých místech spadlo až 800 mm srážek. Hagibis v Japonsku celkově připravil o život 78 lidí a okolo 10 dalších se stále pohřešuje. Pojišťovny vyčíslily škody souhrnně na 9 miliard USD. Tajfun také atakoval Guam a Mariany.

Satelitní snímek tajfunu Hagibis. Zdroj: stuff.co.nz

 Zdroje: newsinfo.inquirer.net, stuff.co.nz