V poslední zářijový den do Česka vnikl první letošní orkán - Mortimer - ve kterém se vyskytovaly nárazy větru kolem 80 km/h, na horách šly rychlosti i přes 100 km/h. Mortimer navíc tak trochu kopíroval orkán Kyrill z roku 2007, který měl podobnou dráhu, ale nárazy přes 100 km/h i v nižších polohách, protože samotná tlaková níže byla hlubší. Mortimer se samozřejmě neobešel bez škod, zranění a bohužel i úmrtí.

Orkán Mortimer do Česka vtrhl už v brzkých ranních hodinách v pondělí 30. září a nejvyšší nárazy větru se vyskytovaly toho dne kolem 14:00. Bouře měla tři oběti včetně jednoho dítěte. Vítr komplikoval železniční dopravu, padaly stromy a některé domácnosti byly dlouhé hodiny bez proudu. V okolních zemích umírali lidé hlavně v autech, na která spadl strom, to se stalo například v jihozápadním Polsku.

Silnější vítr fouká v naší republice ještě i v těchto dnech, ale na pondělí jeho rychlost samozřejmě ani zdaleka nemá. Co se dalších dnů týče, počasí by v Česku mělo být spíše chladnější a deštivější a vítr začne postupně slábnout.

Zdroje: seznamzpravy.cz, in-pocasi.cz

Zdroj titulního obrázku: healygroup.com