Astronomům se poprvé podařilo nalézt vodní páru na jiné planetě v obyvatelné zóně ve vesmíru. Studie prokázaly, že život nemůže fungovat na jiných molekulách než na těch, které známe ze Země. V této otázce je tedy voda naprosto klíčová.

Astronomům se podařilo detekovat vodní páru a možná i mraky z kapalné vody, ze kterých prší na exoplanetě K2-18 b, objevené v roce 2015. Planeta leží v obyvatelné zóně, což z ní činí kandidáta na určitou formu života. Nové studie ukazují, že exoplaneta K2-18 b obíhající kolem červeného trpaslíka dostává přibližně stejné množství záření jako Země od Slunce. Celý systém leží 110 světelných let daleko.

Již dříve se podařilo objevit planety s vodní parou v atmosféře. Tato planeta je však nejmenší. Je dostatečně malá na to, aby se zde mohly vyskytovat mraky a tedy možná i kapalná voda, která by mohla hostit život.

Umělecká představa planety K2-18 b. Zdroj: esa.int

K2-18 b je asi dvakrát větší planeta než Země. Její hmotnost je však přibližně 8,5krát větší. Má mnohem kratší orbitální periodu než Země, pouhých 33 dní. Jeden rok by tam tak trval 11krát kratší dobu než na Zemi. Obíhá velmi blízko své mateřské hvězdě, pouhých 0,143 AU. Centrální hvězdou systému je červený trpaslík spektrální třídy M3, který má povrchovou teplotu 3503 K a průměr 0,46 Slunce. Když si vše propočítáme, dostaneme zajímavý výsledek. K2-18 b dostane podobné množství záření jako Země od Slunce. Celý výzkum a objev byl učiněn za pomoci Hubbleova vesmírného dalekohledu.

Vědci nevylučují, že se na této planetě nachází kapalná voda a vodík. To by znamenalo, že je tento svět obyvatelný. Předchozí studie ukázaly, že planety s atmosférou bohatou na vodík jsou příznivé pro vznik mnoha forem života. Zatím víme, že K2-18 b je jakési kamenné jádro obklopené hustou vodíkovou atmosférou, která obsahuje vodní páru. Na povrchu se voda nejspíš nevyskytuje. Kdyby na této planetě skutečně pršelo, kapky by se odpařily, ještě než by dopadly na povrch. Atmosféra planety je velmi hustá, což víme díky tlaku, který dosahuje několika milionů barů.

Existenci života na této superzemi s velikostí mezi Zemí a Neptunem zatím nedokážeme potvrdit, ale ani vyvrátit. Tak jako tak se jedná o velký pokrok v pátrání po exoplanetách s možným životem.

Zdroje: space.com, seznamzpravy.cz, nasa.gov, arxiv.org

Autor titulního obrázku: Alex Boersma