I přestože jsem velkým fandou mikropočítačů všech značek, s novým Raspberry Pi 4 jsem se seznámil relativně pozdě. Zkušenost mi totiž radí nekoupit si hned první modely Raspberry, abych znovu nebyl zklamán vydáním před úplným dokončením. Jako obvykle se totiž s novou verzí Raspberry teprve rozbíhá vývoj operačních systémů, které mají obvykle zhruba měsíc spoustu chyb snižujících použitelnost daného mikropočítače.

Hardware aneb nejhorší scénáře vývojářů Rapsberry se naštěstí nenaplnily

Když před pár lety vyšel počítač Raspberry Pi 3, spousta lidí byla nespokojena se zachováním paměti RAM na hodnotě 1 GB. Tenkrát jsem četl, že použité procesory Broadwell nemůžou kvůli své licenci pracovat s větší pamětí než 1 GB a že bude toto omezení pravděpodobně zachováno i u následující verze. Osobně si myslím, že u počítačů, které jsou stvořeny pro jeden účel, není nutná tak velká paměť RAM, takže mě to ani netrápí.

Počítač dostal nový procesor Broadcom BCM2711 se 4 jádry a taktem 1,5 GHz, což je na takového prcka dle mého názoru slušný výkon. S novým procesorem přibyly i možnosti konfigurací RAM - lze si koupit verzi 1, 2 a 4GB. Pamětí pro operační systém i nadále zůstala micro SD karta. Raspberry Pi 4 také přineslo možnost připojení dvou monitorů pomocí micro HDMI, které zvládnou odesílat obraz o rozlišení 4 K. Oproti předchozí verzi je tedy nutné přikoupit redukci. Změnil se také konektor napájení, micro USB bylo nahrazeno USB C. Pro napájení je doporučeno využivat zrdoj dodávající alespoň 3 A.

Oficiální krabička

Jelikož nové Raspberry změnilo porty a jejich uspořádání, je nutné vyměnit i krabičku. Jako obvykle jsem při koupi sáhl po oficiální krabičce, která na první pohled působí moderně, bohužel se ale na rozdíl od krabičky pro RPi 2 skládá pouze ze dvou částí, a tak není možné odkrýt vrchní kryt pro lepší chlazení, což může při delším používání vyvolat zvýšení teploty, v horších případech pak nestabilitu systému nebo dokonce i pády.

Vlevo krabička Raspberry Pi 3, vpravo Raspberry Pi 4. Pokud je krabička staršího modelu odkrytá, drží mikropočítač uvnitř na rozdíl od nové krabičky. V tomto ohledu je to tedy bohužel krok zpět.

Hodí se jako počítač do kanceláře?

Jako kancelářský počítač jsem používal už předchozí verzi, líbilo se mi jeho pasivní chlazení, díky němuž jsem nebyl rušen při psaní textu, tvoření prezentací či tvorbě technických výkresů v LibreCad. Občas jsem však narazil na problém, když došla operační paměť a vše dokázalo zamrznout klidně na hodinu. Myslím si, že díky novému hardwaru si Raspberry Pi 4 své místo najde především v pracovnách fandů nových technologií.

Raspberry Pi 4: vyšší výkon, stejné rozměry

Zaujal vás článek ze světa IT? Navštivte blog Můj Debian.