Tlaková výše neboli anticyklóna je oblast vyššího tlaku vzduchu v atmosféře s nejvyšším tlakem ve středu.

Čím dále jsme od středu tlakové výše, tím více tlak klesá. Tlakovou výši poznáme na mapě písmenem V nebo H. Tlakové výše jsou větší než tlakové níže a pohybují se pomaleji.

Synoptická situace pro úterý 10. 12. 2013 znázorňující vliv tlakové výše se středem nad Českem. Zdroj: wetterzentrale.de 

Tlakovou výši poznáme rovněž tak, že se v ní nenachází téměř žádná oblačnost. Sestupné proudy v tlakových výších způsobují jasné počasí se slabým větrem. V létě je počasí při vlivu tlakové výše teplé a suché, v zimě naopak chladné až doslova mrazivé a beze srážek, ale někdy s nízkou inverzní oblačností.

Aktuální tlaková výše nad Evropou v úterý 12. února 2019, která leží nad Německem. Zdroj: wetterzentrale.de

Tlaková níže neboli cyklóna je oblast se sníženým tlakem vzduchu ve svém středu. Směrem k okrajům cyklóny tlak stoupá.

Střed tlakové níže se označuje písmenem N nebo L. Průměr tlakové níže se pohybuje od několika set do několika tisíc km. Střed níže může být i stacionární. Protože ve středu níže je nízký tlak, směřuje proudění vzduchu od vyššího tlaku na okraji k nižšímu do středu.

Tlaková níže nad Českem ze dne 28. 1. 2014. Zdroj: in-pocasi.cz

V tlakové níži převládá oblačné až zatažené počasí se srážkami a silným větrem. V zimě přináší oteplení a srážky, v létě naopak se srážkami ochlazení.

Tlaková níže Kyrill, která se přehnala přes Evropu 18. - 19. 1. 2007 a způsobila obrovské škody. Zdroj: meteo.hys.cz

Zdroje: https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/tlakova-vyse-29.9.2014/, https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/vyskova-tlakova-nize-27.6.2018/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Anticykl%C3%B3na, https://cs.wikipedia.org/wiki/Cykl%C3%B3na

Za Astrotech napsal: Vojtěch Jahodář, bývalý člen redakce