Jedna z největších známých hvězd snížila svou jasnost. Příčinou může být blízká smrt hvězdy.

Betelgeuze je jednou z nejjasnějších a nejkrásnějších hvězd noční oblohy. Oranžovou bravu této stálice si člověk zapamatuje na celý život. Charakteristickou pýchu souhvězdí Oriona ale možná čeká krutý hvězdný konec. Hvězda je stará 8,5 milionu let a má průměr 965 milionů kilometrů. Kdybychom ji umístili do středu našeho systému, sahala by až za oběžnou dráhu Jupitera. Tento gigant si ani nedokáže udržet tvar koule, a to kvůli své malé hustotě.

Porovnání velikosti Betelgeuze se Sluneční soustavou. Zdroj: eso.org

Tento hvězdný obr začal pomalu zeslabovat. Podle vědců se může jednat o předzvěst hvězdné agonie, tedy supernovy. Může se ale jednat jen o nevysvětlený jev stelární fyziky. Kdyby skutečně Betelgeuze vybouchla, jasnost supernovy by převýšila jasnost Měsíce v úplňku. Byla by dokonce viditelná ve dne pouhým okem. Planetární mlhovina vzniklá na jejím místě by byla bezpochyby největší a nejjasnější svého druhu. Se svou vzdáleností by se jednalo o nejbližší pozorovanou supernovu. Dokonce by byla 10× blíž než dosud nejbližší pozorovaná - supernova Krabí mlhoviny.

Změna jasnosti hvězdy v čase. Zdroj: nytimes.com
Přímá fotografie hvězdy Betelgeuze v souhvězdí Oriona. Zdroj: eso.org

To, že takto hmotná hvězda zeslabuje, není pro astrofyziky velké překvapení. Dobře vědí, že hvězdy takovýchto velikostí jsou běžně pulzující proměnné hvězdy. To znamená, že periodicky mění svou jasnost. U obra, jako je tento, by bylo spíš podivné, kdyby neměnil jasnost. Jenže tentokrát se změnila jasnost jinak než kdykoliv předtím, což vzbudilo pozornost vědců.

Pozorování hvězdy pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu ve dvou filtrech. Obrázky A a G jsou originály, další jsou matematicky upravené. Zdroj: iopscience.iop.org

Kdyby měl obr skutečně explodovat, nebudeme to vědět dříve než několik hodin před samotným výbuchem. Současné odhady říkají, že Betelgeuze může vzplanout jako supernova kdykoliv v horizontu příštích 100 tisíc let. Nezapomínejme, že hvězda se nachází zhruba 700 světelných let od nás (údaj je pouze přibližný, různé zdroje uvádějí vzdálenost různě), tedy pokud by nyní vzplanula, budeme to vědět až za 700 let.

Jak jasná by asi byla supernova Betelgeuze. Zdroj: reddit.com

I přes pokles jasnosti jsou vědci stále skeptičtí. Většinou se shodují na tom, že Betelgeuze zase zjasní. Zeslabení se dá totiž vysvětlit i jiným astrofyzikálním principem než nadcházející supernovou. Jedno z přijatelných vysvětlení je například diferenciovaná struktura vnitřku hvězdy a její nestabilita. Změna jasnosti může také mít něco společného s magnetickým polem hvězdy.

Hvězda pozorovaná radiovou observatoří ALMA. Zdroj: en.wikipedia.org

Po zjištění neperiodické změny jasnosti se astronomové více zaměřili na pozorování podivného obra. Změřili rychlost rotace na 17 700 až 53 000 km/h. Měření mají jistou chybu. Tak vysoká rychlost je celkem překvapující, jelikož se stářím se hvězdy většinou rozpínají a zpomalují. Betelgeuze se od nás také vzdaluje, a to rychlostí 108 000 km/h vzhledem k okolnímu mezihvězdnému prostředí. Nikoho zatím nenapadlo objasnit kombinaci těchto 2 faktů. Jedním z možných řešení problému je fakt, že se kdysi jednalo o dvojhvězdný systém, přičemž jedna hvězda měla 16 hmotností Slunce a druhá 4. Hmotnější z nich, dnešní Betelgeuze, mohla pohltit lehčího partnera. Tato teorie vysvětluje zrychlení rotace svrchní vrstvy atmosféry hvězdy. Pokud se teorie potvrdí, budeme muset trochu změnit pohled na vývoj této konkrétní hvězdy.

Zdroje: space.com (1), space.com (2), nytimes.com, en.wikipedia.org, cs.wikipedia.org

Zdroj titulního obrázku: ct24.ceskatelevize.cz