Léto sice ještě neskončilo, ale jeho konec se nám pomalu blíží. Prázdniny už mají jen posledních pár dní a ty by měly být tropické. Pojďme se tedy v rychlosti podívat, jak to letos s létem celkově vypadalo a jaké jsme zaznamenali extrémy.

Nejvíc mě osobně zajímají bouřky a srážky, takže začnu tímto. Srážkově je docela těžké popsat léto jako celek v České republice, protože úhrny jsou často hodně lokální. Nejhůře je na tom severozápad a sever Čech, kde se vyskytovalo opravdu malé množství bouřek a tím pádem i srážek. Velké sucho je netradičně hlavně v Libereckém kraji. Naopak nejvíce se srážkově předvedla Morava, hlavně východ Moravy měl z tohoto úhlu pohledu opravdu slušné a místy i velmi nadprůměrné léto (třeba takový Zlín včera zaznamenal 83 mm srážek, což tam naprší obvykle za celý srpen). Například moje stanice (Nesvačilka - 20 km jihovýchodně od Brna) naměřila za léto zatím cca 240 mm vody, což je skoro neuvěřitelné. Minulý srpen jsem měl 30 mm srážek, letos mám v tom samém měsíci už 112 mm. Loni to bylo hodně slabé s bouřkami, a to hlavně proto, že byly většinou vázané na orografii. Stejně se ale rok 2018 dal počítat jako bouřkově průměrný, byť se to tak nemuselo zdát, protože mu předcházela sezóna 2017, v níž měly bouřky mnohem silnější projevy.

Zadní strana potenciální supercely na jihovýchodě Moravy v červenci 2019. Kredit: autor článku

V průběhu června a července zasáhly republiku dvě vlny veder, při nichž teploty dosahovaly na některých místech i 39 °C. Oproti roku 2018 to byl ale trošku menší extrém, tyto vlny totiž netrvaly tak dlouho. Naopak od začátku srpna už šly teploty dolů a tropy jsou tu zase až v těchto dnech. Osobně si myslím, že s možností vysokých teplot můžeme počítat i v září. Doufám ale, že se začne trošku více přibližovat podzim a dojde více vláhy na území celé České republiky.

Zdroje: https://www.intersucho.cz/, http://portal.chmi.cz/, https://www.itv.com/