Asi každý počítačový nadšenec někdy přemýšlel o tom, jak zůstat ve spojení se svým strojem. I já jsem si nedávno opakovaně položil tuto otázku a rozhodl jsem se opět otestovat programy, které jsem před několika lety používal, zejména pak proto, abych zjistil jejich reálnou použitelnost. Jako vzdálený počítač jsem využil virtuální server u VPSFree a postupně jsem vyzkoušel aplikace NoMachine, X2Go, VNC a TeamViewer. Na serveru bylo pro všechny aplikace zvoleno stejné pracovní prostředí (LXDE).

NoMachine

Jako první jsem vyzkoušel aplikaci, do které jsem už před lety vkládal hodně nadějí. Její instalace je poměrně snadná, i přestože se nenachází v repozitáři použité distribuce Debian. Stačí si jen stáhnout balíček pro svou distribuci a ten poté nainstalovat. Aplikace je dostupná pro Linux, Mac, Windows a Android. Stánout si ji můžete zde. Na server i na klienta se instaluje úplně stejná aplikace, po spuštění počítače se spustí i tento program a je možné k počítači přistupovat přes port 4000 po protokolu NX. I na připojení 10/10 lze bez obtíží sledovat videostream ve FullHD kvalitě, což je velmi slušný výkon, ovládání počítače je plynulé a překreslení obrazovky téměř neviditelné. Jedním z mála problémů je ovšem podpora češtiny na platformě Android (s češtinou jsem dříve míval problémy i v Linuxu). Pokud k Android tabletu připojím klávesnici, tak se některé znaky neodešlou korektně a není tak možné je používat.

Po spuštění vyhledá NoMachine počítače ve stejné síti
Přehledné, snadné, ale strohé nastavení

X2Go

Nyní se podíváme na další velmi nadějnou aplikaci. Skvělou zprávou je, že aplikace je licencována jako GNU/GPL. Aplikace se dělí na dvě části - jednou je server (instaluje se na počítač, který bude ovládán) a druhou je klient (instaluje se na počítač, který bude ovládat server). Program je dostupný pro Linux, FreeBSD, MacOS a Windows. Bohužel ale zatím postrádá aplikaci pro telefon/tablet. Instalace klienta v Debianu je snadná, stačí pouze do terminálu zadat sudo apt install x2goclient a klient se nainstaluje. Balíček pro X2Go server není součástí repozitáře, a tak je pro jeho instalaci nutné nejprve přidat repozitář a až poté jej nainstalovat (řídit se můžete třeba tímto návodem). Při použití připojení 10/10 byla odezva bohužel až příliš pomalá a obrazovka při překreslování vytvářela pruhy. Nejprve se překreslila vrchní část, poté se obrazovka překreslila asi 4-6 pruhy až na spodní okraj. Pro streamování je to tedy naprosto nepoužitelné, avšak pro nenáročnou kancelářskou práci v textovém editoru by to mělo stačit. Později jsem aplikaci otestoval na lepším připojení a pravděpodobně by bylo možné používat ji i pro streamování FullHD videí. X2Go nabízí širokou škálu nastavení připojení, sdílení či zobrazení a dále také vlastního klienta, který může bootovat ze sítě.

Aplikace X2Go
Spousta možností nastavení poslouží spíše zkušenějším uživatelům
Při překreslování displeje jsou při pomalejším připojení vidět pruhy

Závěr

Po otestování první dvojice aplikací jsem byl překvapen i mírně zklamán. Test programů VNC a TeamViewer bude následovat v dalším článku.

Zaujal vás článek ze světa IT? Navštivte blog Můj Debian.