V minulém díle jsem představil aplikace NoMachine a X2Go pro vzdálené ovládání počítače. V tomto díle vám představím TeamViewer a VNC. Z důvodu údržby serveru byl pro otestování zvolen starší počítač s operačním systémem Linux Mint a pracovním prostředím MATE.

VNC

VNC systém se skládá ze dvou částí - server (ovládaný počítač) a klient. V současné době existuje spousta aplikací komunikujících na protokolu VNC, z nichž většina je nabízena s licencí GPL. Nevýhodou tohoto protokolu je bezpečnost, jelikož komunikace mezi serverem a klientem není nijak šifrovaná (heslo pro ověření přístupu šifrované je, ale následná komunikace není), je nutné použít přídavné moduly, nebo se k serveru připojit pomocí tzv. tunelu (SSH/VPN).

Pro snadnou konfiguraci serveru jsem zvolil aplikaci X11VNC Server. Ten lze nainstalovat buď v aplikaci pro správu softwaru, nebo pomocí příkazu sudo apt install x11vncserver. Po spuštění zvolíte port, ze kterého bude možné se k serveru připojit. VNC porty jsou 590X, kde X je číslo displeje, ke kterému se chcete připojit, začíná tedy 5900, jenž je v této aplikaci nastaven jako výchozí. Po prvním stisknutí tlačítka OK se po chvilce zobrazí nové okno, kde lze provést pár dalších nastavení.

Zvolení portu X11VNC a případné povolení zabezpečení
Konfigurace aplikace X11VNC Server

V Debianu jsem zvolil jako VNC klienta aplikaci Prohlížeč vzdálené plochy, který lze najít ve správci softwaru. Využít lze i spoustu jiných aplikací, například Remmina. Pro připojení lze využít i počítač s jiným operačním systémem či mobilní zařízení s operačním systémem Android. Pro připojení stačí zadat adresu vzdáleného počítače, zvolit protokol VNC a stisknout Připojit.

Připojení ke vzdálené ploše skrz VNC
Ovládání vzdáleného počítače

TeamViewer

Na server i klienta se instaluje stejná aplikace. Výhodou TeamVieweru je vzdálený přístup k počítači i bez veřejné IP adresy či tunelu. Nevýhodou pak je nesvobodná licence a možnost bezplatného použití pouze pro nekomerční účely. Aplikaci stáhnete v závislosti na vaší distribuci a architektuře procesoru. Aplikace je dostupná pro Linux, MacOS i Windows. Pro Android, ChromeOS, iOS a BlackBerry je dostupný klient pro připojení se k počítači. TeamViewer stáhnete zde. Pokud používáte Debian, přejděte do složky, kam jste stáhli instalační balíček a zadejte do terminálu příkaz sudo dpkg -i teamviewer*.deb a instalaci potvrďte Enterem. Stejný postup aplikujte na obou zařízeních. Po instalaci stačí aplikaci pouze otevřít, zadat kód z hostitelského počítače a připojit se.

TeamViewer na počítači
TeamViewer na Androidu
Gesta k ovládání vzdáleného počítače z Androidu

Zaujal vás článek ze světa IT? Navštivte blog Můj Debian.