Pravděpodobně se již každému povedlo zapomenout či ztratit nějaké to heslo. Správa hesel pomocí papírku nalepeného na monitoru počítače není zrovna nejbezpečnější metoda uchovávání hesel, z hlediska bezpečnosti není ideální volbou ani papírek uložený pod klávesnicí.

Jak tedy správně uchovat hesla?

Asi nejsnadnějším způsobem, jak zachovat v heslech přehlednost, je používání správců hesel. Tímto zahajuji nový seriál, ve kterém se budu věnovat ovládání správců hesel. V prvním díle představím KeePassX.

Instalace

Ve svém správci softwaru si v repozitářích vyhledejte KeePassX a nainstalujte si ho. Přípdně otevřete terminál a napište

sudo apt install keepassx --yes

Příkaz potvrďte enterem a zadejte heslo pro ověření oprávnění. Počítač ověří splnění závislostí a aplikaci nainstaluje.

První spuštění a vytvoření databáze

Aplikaci vyhledejte v hlavním menu a spusťte ji. Po spuštění klikněte v levém horním rohu na Databáze > Nová databáze. Nyní vás KeePass vyzve k zadání hesla. Jedná se o heslo, kterým se budete do nově vytvořené databáze (zjednodušeně seznamu hesel) přihlašovat. Toto heslo by mělo být snadno zapamatovatelné, ale zároveň by nemělo být triviální (pokud by heslo někdo zjistil, získal by přístup k ostatním heslům uloženým v této databázi). Nyní je potřeba vytvořenou databázi uložit, to provedete kliknutím na ikonku diskety. Zapamatujte si, kam jste databázi uložili, pokud totiž budete chtít hesla přenést na jiný počítač, tak stačí zkopírovat tento soubor a nainstalovat na druhý počítač aplikaci KeePass. Tato aplikace je dostupná dokonce i pro mobilní telefony, a tak je možné hesla spravovat i prostřednictvím mobilního telefonu.

Tvorba nové databáze

Ukládání hesel

Otevřete si požadovanou databázi hesel a klikněte na Položky > Přidat novou položku (případně použijte klávesovou zkratku Ctrl+N). Otevře se následující okno:

Kořen > Přidat položku

Text v poli Titulek slouží pro identifikaci účtu, dále se vyplňují pole Uživatelské jméno a Heslo. Heslo lze vygenerovat pomocí integrovaného generátoru hesel stisknutím tlačítka Tvoř. Do pole URL adresa je vhodné vyplnit webovou adresu služby. Pro vyší zabezpečení lze nastavit platnost hesla na určitou dobu, pokud je heslo neplatné, zobrazí se v seznamu jako přeškrtnuté.

Takto například může vypadat vyplněný záznam hesel

Po přidání nového záznamu nezapomeňte databázi uložit, aby se hesla zachovala (KeePassX se před vypnutím zeptá, zda má uložit změny).

Takto vypadá seznam uložených přístupů. V seznamu je přeškrtnutý druhý řádek, což značí heslo, jemuž skončila platnost.

Zaujal vás článek ze světa IT? Navštivte blog Můj Debian.