Českou republiku dnes přešla teplá fronta, jež přinesla déšť a oteplení. Teploty se v průběhu dnešního dne pohybovaly většinou okolo 5 °C, teď ve večerních hodinách však kvůli přílivu teplého vzduchu od jihozápadu na mnoha místech stoupají až přes 10 °C. V nejbližších dvou dnech nás žádná výrazná změna nečeká a Štědrý den proto bude na blátě.

Teploty by mohly zítra přes den dosáhnout až 13 °C, i ve čtvrtek se navíc dostanou vysoko, konkrétně pak k hodnotám poblíž 10 °C. Po oba dva dny má občas pršet, ve čtvrtek nelze na studené frontě vyloučit ani bouřku, i když její pravděpodobnost je velmi nízká. Vítr naopak bude foukat jen slabý až mírný.

Po čtvrteční studené frontě se razantně ochladí díky přílivu studeného vzduchu od severozápadu. V noci na pátek už teploty klesnou převážně pod nulu a srážky, které budou do čtvrtečního dne prakticky ve všech polohách dešťové, se přes smíšené velmi rychle změní na sněhové. Půjde většinou o občasné sněhové přeháňky, které se budou vyskytovat i v pátek přes den, byť to mohou být v nížinách i smíšené. V přeháňkách se ovšem rozfouká čerstvý vítr, jehož rychlost může v nárazech přesahovat i 15 m/s. Teploty se budou držet kolem nuly, pocitově však bude o něco chladněji. Vypadá to, že v noci na pátek a v pátek napadne na horách a dost možná i ve středních polohách až 15 cm sněhu, na hřebenech hor to bude patrně i více. V nadmořských výškách nad přibližně 500 m n.m. tak mohou být letošní Vánoce alespoň částečně bílé, ačkoliv jejich nejpodstatnější část, tedy Štědrý den, bude s velkou pravděpodobností i tam na blátě.

Od soboty dále se počasí v České republice všeobecně uklidní. Teploty budou přes den většinou lehce nad nulou a v noci převážně lehce pod nulou. K tomu bude převládat velká oblačnost, ale srážky se objeví jen ojediněle (a to většinou sněhové, v nížinách pak výjimečně i smíšené). A co se větru týče, ten bude foukat opět už jen slabý až mírný.

Zdroj: chmi.cz