V Česku se momentálně na mnoha místech stále vyskytuje velmi vysoký srážkový deficit a chybí podzemní voda, což se bohužel v nejbližších dnech ani týdnech nezmění.

Mapa intenzity sucha k 7. 4. 2019. Zdroj: intersucho.cz

Zatímco zima srážkově nevypadala až tak špatně, byla bohužel pouze průměrná. To zdaleka nestačí na doplnění obřího deficitu z minulého roku. Na některých místech se počítá s tím, že podzemní voda dojde už v průběhu května, podzemní vody navíc již do podzimu nepřibude, a to kvůli vegetaci. Podle statistik je i nasycení půdy o něco horší než minulý rok, a to zejména v místech, jako je Litoměřicko a celý Jihomoravský kraj, v němž je situace nejhorší na Znojemsku. Předpovědi pro celou Českou republiku také nevypadají nijak příznivě, je téměř jasné, že na většině území bude duben srážkově podprůměrný a deficit se kvůli vyšším teplotám bude dále prohlubovat.

Co sucho způsobí? Dá se mluvit o malé úrodě, ať už jde o ovoce, zeleninu nebo třeba zemědělské plodiny, jakými jsou například obiloviny.

Co může pomoci? Z mého pohledu (nemyslím si, že jsem sám), je tato situace už nyní extrémní, takže jediná, byť malá, šance je v tom, že by přišlo proudění ze západu či severozápadu a přineslo obrovské množství srážek. To by ale zřejmě bylo jen dočasné zlepšení stavu. Nelze tedy než doufat, že léto bude srážkově nadprůměrné, ale víme, jak to tady funguje...

Zdroj: intersucho.cz