V pondělí 21. ledna 2019 nastane brzy ráno na hvězdném nebi úplné zatmění Měsíce. Půjde o poslední zatmění Měsíce tohoto desetiletí. Další úkaz tohoto typu nás čeká až v roce 2025.

Zatmění vzniká při průchodu Měsíce zemským stínem. Hypoteticky by tedy mělo docházet k zatmění každý úplněk. Měsíc však obíhá na dráze skloněné k rovině zemské dráhy o 5°. Proto Měsíc často stín mine. Zatmění, počítáme-li i polostínová, tak mohou nastat maximálně čtyři do roka.

Schématický obrázek. Zdroj: eclipsegeeks.com

Hodně lidí si myslí, že při zatmění Měsíce zmizí náš souputník z oblohy. Měsíc však ve skutečnosti z oblohy nezmizí, naopak nám ukáže krásnou barevnou scenérii. Náš souputník v úplné fázi zatmění dostane oranžovou až nahnědlou barvu. Atmosféra totiž láme sluneční paprsky do vnitřku zemského stínu. Na Měsíc pak dopadá pouze červená, dlouhovlnná část světla. Modrá je totiž odfiltrována atmosférou. Barva je při každém zatmění trochu jiná. Záleží například na znečištění atmosféry a na mnoha dalších faktorech.

Jak už bylo řečeno, úkaz se odehraje 21. ledna letošního roku brzy ráno. Úkaz bude pozorovatelný v celém svém průběhu kromě polostínové fáze, které je očima nepozorovatelná. Ta se odehraje pod obzorem. Částečné zatmění začne ve 4:34. Postupně se bude Měsíc dostávat do zemského stínu a celý do něj vstoupí v 5:41. Tou dobou bude 20° nad západním obzorem. Bude se nacházet na pomezí souhvězdí Blíženců a Raka. Východně od měsíce, asi 6° daleko, se bude nacházet otevřená hvězdokupa Messier 44 Jesličky. Na východě pak spatříme dvě velmi jasné planety - Venuši a Jupitera, které budou dělit jen 3°. Maximální fáze zatmění se odehraje v 6:12 ve výšce 14,5° nad obzorem. Úplné zatmění končí v 6:43 necelých 10° nad obzorem. Konec částečné fáze bude v 7:50 a v Praze zapadá Měsíc v 7:58. Jen pro zajímavost, očima nepozorovatelná polostínová fáze končí v 8:48.

Vizualizace zatmění. Zdroj: astro.sci.muni.cz

Zdroje: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/uplne-zatmeni-mesice-21-ledna-2019.html, http://astro.sci.muni.cz/zatmeni/, https://www.space.com/42830-supermoon-blood-moon-total-lunar-eclipse-2019.html

Titulní obrázek: Keith Burns/NASA/JPL