Největší urychlovač částic na světě se odmlčel. Částice jím naposledy proletěly 3. prosince, poté vědci urychlovač vypnuli pro dvouleté vylepšování.

Urychlovač se nachází u laboratoře Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. Funguje od roku 2015, kdy dosáhl současné úrovně 13 TeV (bilionů elektronvoltů). V té době se zde uskutečnila srážka více než 16 milionů miliard protonů. Plánovaná vylepšení mají přinést úroveň, na kterou byl urychlovač navrhnut, a to až 14 TeV (bilionů elektronvoltů). Ke znovuspuštění by mělo dojít v roce 2021.

Velmi významný objev se podařil během nízkoenergetických srážek mezi lety 2009 až 2013. Šlo o tzv. Higgsovův boson, takže poslední chybějící část ve standardním modelu částicové fyziky.

Do budoucna se také můžeme těšit na další reinkarnaci urychlovače, a to do podoby High-Luminosity LHC (volný překlad: vysoko-zářivostní velký hadronový srážeč). Toto vylepšení je plánováno na rok 2026 a mělo by přinést minimálně pětinásobné zvýšení protonových srážek, a to díky zvýšení energie na 100 TeV.


Citace

HOCH, Michael. CMS-PHO-GEN-2013-012-1. In: CERN Document Server [online]. Dostupné z: https://cds.cern.ch/record/2630166

CONOVER, Emily. The Large Hadron Collider is shutting down for 2 years: Scientists will use the break in operations to beef up the accelerator’s energy. In: Science News: Magazine of the society for science & the public [online]. 2018, 03-12-2018. Dostupné z: https://www.sciencenews.org/article/cern-large-hadron-collider-shutting-down-2-years