V předchozích dnech u nás panovalo spíše jarní počasí, ve čtvrtek bylo až +10 °C a sníh, který napadl, od středních poloh rychle tál. V nížinách pak zůstala maximálně nesouvislá sněhová pokrývka.

V následujících dnech se bude pozvolna ochlazovat. Ve čtvrtek odpoledne a večer přešla studená fronta od severozápadu a za ní se citelně ochladilo. V pátek už na většině území bude teplota kolem 0 °C, jen na jihovýchodě zůstane tepleji s teplotou v rozmezí +1/+4 °C.

O víkendu už bude pod nulou a nebo kolem nuly na celém území ČR. V neděli může na Vysočině a na jižní Moravě sněžit z nízké oblačnosti, ale napadne jen zanedbatelné množství nového sněhu. Ranní minima už budou výrazněji pod nulou, při vyjasnění a na sněhové pokrývce může být i -12 °C, ale většinou bude v noci -4/-8 °C. V horských údolích teplota může klesnout až k -17/-20 °C (hlavně na Šumavě).

Teplota v 5 cm nad zemí v sobotu ráno. Zdroj: ventusky.com

Na začátku příštího týdne bude teplota přes den stále kolem nuly, výraznější ochlazení se očekává přibližně od středy.

Důvodem ochlazení je propad studeného vzduchu od severu až severovýchodu. Čeká nás nejchladnější období od začátku roku. Srážek za období od 19. ledna do 1. února spadne minimum, nejvíce pravděpodobně příští úterý, a teploty budou v tomto období pod nulou - čekají nás tzv. holomrazy (teplota hluboce pod nulou a beze srážek).

Severní až severovýchodní proudění v příštím týdnu a teplota ve 2 m nad zemí. Zdroj: ventusky.com

Zdroje: ventusky.com, wetterzentrale.de