Mnozí z vás si mohou myslet, že ledovka a náledí je jeden a ten samý jev. Realita je však jiná. Pojďme si oba jevy vysvětlit.

Ledovka

Vrstva ledu se tvoří ihned po kontaktu srážek se zemí. Jsou dva typy vzniku, prvním je, že padající srážky (v kapalném skupenství) vlivem teploty pod bodem mrazu ihned vytvářejí led, a to nejen na zemském povrchu, ale také na drátech elektrického vedení a na stromech. Druhou možností jsou padající srážky (opět v kapalném skupenství) s teplotou nad bodem mrazu, ale s povrchem o teplotě pod bodem mrazu, kvůli čemuž je prochlazený.

Led na větvičkách vznikl po mrznoucím dešti a teplotě pod bodem mrazu. Zdroj: in-pocasi.cz 

Náledí

Jde o padající srážky (v kapalném skupenství), které na zemském povrchu zamrzají až po nějakém čase. Příkladem taky může být sněhová pokrývka, která třeba vlivem denní teploty nad bodem mrazu taje a v noci vlivem teploty pod bodem mrazu opět zmrzne, čímž se při zemi vytvoří vrstva ledu. Dochází k tomu, protože vlhký povrch zmrzne na led vlivem teploty pod bodem mrazu.

Tající sníh přes den při teplotách nad bodem mrazu - v noci při teplotách pod nulou opět zmrzne, čímž vznikne náledí. Zdroj: in-pocasi.cz

Zdroj: in-pocasi.cz