Je nedílnou součástí každého osobního počítače. Existuje spousta prohlížečů internetu, přesto se v linuxovém světě nejvíce uchytily pouze tři prohlížeče, a to Mozilla Firefox, Chromium a Google Chrome. Tento článek má za úkol poukázat i na méně známé webové prohlížeče pro operační systém Debian.

Mozilla Firefox/Iceweasel

Začneme výchozím prohlížečem v operačním systému Debian, kterým je v současné době Firefox ESR (stabilní verze, vychází jednou ročně). V předchozích verzích tohoto operačního systému byl výchozím prohlížečem Iceweasel, který byl vytvořen odstraněním nesvobodných částí prohlížeče Firefox. Výhodou Firefoxu a Iceweaselu je spousta užitečných rozšíření.

Mozilla Firefox ESR

Chromium/Google Chrome

Chromium je projekt a také open-source prohlížeč z dílny Googlu. Stal se základem pro řadu dalších prohlížečů, jedná se o nejrozšířenější webový engine. Nejrozšířenějším prohlížečem postaveným na Chromiu je Google Chrome, odlišuje se použitím uzavřených pluginů a není open-source. Chromium lze nainstalovat z repozitáře Debianu, Google Chrome můžete stáhnout ze stránek webového prohlížeče. Stejně jako u Firefoxu, i do Chromia a Google Chrome je možné nainstalovat celou řadu doplňků.

Chromium

Opera

Snadno lze také nainstalovat prohlížeč Opera, jehož hlavní předností je integrované VPN pro anonymizaci prohlížení. Osobně jsem si oblíbil levý postranní panel, ze kterého lze snadno přistupovat k sociálním sítím, vyhledávání, záložkám apod. I tento prohlížeč nabízí spoustu rozšíření. Bohužel tento prohlížeč není open-source, ale pouze freeware. Lze jej stáhnout jako instalační balíček DEB z webu opera.com. Uživatelé prohlížeče Vivaldi by mě jistě ukamenovali, kdybych se u Opery nezmínil o projektu Vivaldi, který začali vytvářet původní vývojáři Opery, jimž se nelíbil směr nové Opery. Vivaldi lze stejně jako Operu stáhnout ze stránek Vivaldi v podobě instalačního balíčku pro Debian.

Opera
Vivaldi

Gnome Web

Gnome Web je webový prohlížeč pro desktop Gnome založený na populárním enginu WebKit. Nabízí jednoduchý a čistý pohled na web s prvotřídní integrací do desktopů Gnome a Pantheon. Jeho kódové jméno je Epiphany. Instalovat jej můžete z Gnome Software, kde jej najdete jako WWW GNOME, nebo z jiného správce softwaru pod názvem epiphany-browser.

Gnome Web

Eolie

Pomalu se dostáváme k téměř neznámým prohlížečům. Za zmínku jistě stojí prohlížeč Eolie, který lze nainstalovat jako aplikaci z Flathubu. Jedná se o jednoduchý prohlížeč určený svým vzhledem především pro pracovní prostředí Gnome. I přestože se jedná o relativně mladý webový prohlížeč, jeho stabilita bohatě stačí na každodenní používání. Pokud tedy chcete čistý, stabilní a jednoduchý prohlížeč, je Eolie dobrou volbou. Vzhledem i funkcionalitou velmi připomíná výše zmíněný Gnome Web.

Eolie

QupZilla

QupZilla je relativně nový a velmi rychlý prohlížeč, který má vzhledem připomínat Firefox. Tento prohlížeč je založen na stejném vykreslovacím jádře jako Chromium. Jediné, co bych tomuto prohlížeči vytknul, je chybějící možnost online synchronizace, kterou v dnešní době považuji za standard. V některých distribucích můžete prohlížeč najít pod novým názvem Falkon. QupZilla také nenabízí žádné rozšíření, ale to lze vzhledem k malé uživatelské základně odpustit.

QupZilla

I přestože je dle mého názoru tento seznam webových prohlížečů pro Debian vyčerpávající, není v něm uvedena ani polovina dostupných prohlížečů. Proto se k tomuto tématu plánuji vrátit v některém z příštích článků.

Zaujal vás článek ze světa IT? Navštivte blog Můj Debian.