Rok 2019 není na jasné komety příliš bohatý, ale i přesto občas přinese nějaké ty světlejší momenty i z tohoto pohledu. Na začátku roku ještě slábla jasná kometa minulé zimy, 46P/Wirtanen. Poté se k ní na chvíli přidala C/2018 Y1 (Iwamoto) a přelom léta a podzimu obohatila C/2018 W2 (Africano). Samotný závěr roku pak skýtá ještě jedno kometární oživení.

Kometa C/2017 T2 (PanSTARRS) byla objevena už 2. října 2017. V té době měla jasnost 19,9 mag a nacházela se v souhvězdí známém jako Eridanus. V následujících dvou letech se kometa pomalu posouvala, nejprve se dostala do Velryby, potom do Býka a nyní se nachází ve Vozkovi. Mnohem podstatnější ale je, že kometa za ony zmíněné dva roky zjasnila až na aktuálních 11-12 mag. A jak tomu bude nadále?

Kometa zůstane v souhvězdí Vozky do začátku prosince, kdy se bude nacházet těsně vedle hlavní a nejjasnější hvězdy tohoto souhvězdí, kterou je dobře známá Capella. Kometa se tak stane cirkumpolárním objektem, což znamená, že v našich zeměpisných šířkách nikdy nezapadne. V prosinci se objekt přesune do Persea a zjasní k 10 mag.

To hlavní si od komety můžeme slibovat až v první polovině příštího roku. Zatím to vypadá, že by mohlo jít i o úplně nejjasnější kometu celého roku 2020. Na začátku 20. let 21. století kometu nalezneme stále v Perseovi, poté se přesune do Kasiopeji a na jaře do Žirafy, kde bude nejjasnější. V květnu by měla dosáhnout jasnosti 7-8 mag, což by z ní udělalo snadno pozorovatelný objekt i v menších triedrech. V tom samém měsíci rovněž proletí perihelem, konkrétně pak 4. května, a to ve vzdálenosti necelých 1,62 AU od Slunce. V té době bude stále cirkumpolární.

V létě příštího roku už bude mít kometa to nejlepší za sebou. V červnu se přesune do Velké medvědice, v červenci do Honicích psů a později do Vlasů Bereniky a v srpnu do Pastýře. Během července přestane být cirkumpolárním objektem a zároveň pravděpodobně zeslábne pod 10 mag. V září se kometa přesune do souhvězdí Panny, v říjnu pak navštíví Váhy, kde při jasnosti okolo 12 mag zmizí u Slunce. Kometu pak z naší zeměpisné polohy už nikdy neuvidíme.

Zdroj: aerith.net

Autor titulního obrázku: Roland Fichtl